تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن دکتر منصور سعادتی

تفاوت لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

با گسترش رسانه ها و شبکه های اجتماعی روز به روز میل به تناسب اندام در میان افراد بیشتر می شود. بسیاری از افراد به طور ژنتیکی با اضافه وزن و یا پوست افتاده در ناحیه شکم همراه هستند و یا بسیاری بانوان پس از زایمان دچار افتادگی پوست شکم می شوند. در هر صورت با پیشرفت علم در حوزه زیبایی روش هایی برای از بین بردن این چربی های اضافه و رسیدن به اندام ایده آل ارائه شده است . این روش ها شامل لیپوماتیک، لیپوساکشن ، ابدومینوپلاستی و سایر روش های جراحی و غیر جراحی می شوند. دراین بیمارانی که فقط چربی اضافه دارند و پوست شکمشان دچار افتادگی نشده است کاندید مناسبی برای لیپوساکشن هستند و افرادی که به طور مختصر افتادگی و ترک های پوستی در ناحیه شکم دارند می توانند از روش مینی ابدومینوپلاستی استفاده کنند. در نهایت شکم های با چربی اضافه بسیار و پوست افتاده نیاز به فول ابدومینوپلاستی دارند  که هم چربی هایشان برداشته شود و هم پوستشان ترمیم شود.

لیپوساکشن چیست و چگونه انجام می شود؟

همانطور که در بخش قبل خاطرنشان شد افرادی که مقداری چربی اضافه در شکمشان دارند و دچار افتادگی پوست نشده اند می توانند کاندید مناسب این جراحی باشند.دراین جراحی هدف بهبود  ظاهر شکم است . برای افرادی که دچار چاقی مفرط هستند این روش پیشنهاد می شود.

در این روش جراح برش های کوچکی بر روی ناحیه شکم ایجاد می کند سپس با استفاده از لوله ساکشن چربی ها را خارج می کند. برخلاف ابدومینوپلاستی این روش برای لیفت و یا سفت کردن شکم مورد استفاده قرار نمی گیرد. این جراحی مناسب برای افرادی هست که مقداری چربی در ناحیه شکم دارند.

لیپوساکشن تحت عمل بیهوشی انجام می شود. البته در برخی موارد با تشخیص پزشک ممکن است با بی حسی موضعی نیز انجام گیرد. زمان این جراحی عموما یک ساعت می باشد و با توجه به میزان چربی برداشته شده بیمار بین ۱شب تا دو هفته ممکن است در بیمارستان بستری شود. نکته قابل توجه این است که لیپوساکشن می تواند برای ناحیه بازو و ران ها نیز انجام شود.

ابدومینوپلاستی

در این جراحی پزشک شما به کمک ابزاری به نام کانولا اقدام به برداشت چربی های اضافه می کند. دراین روش پوست افتاده و چربی اضافه هر دو از بدن بیمار برداشته می شود. این روش برخلاف لیپوساکشن برای لیفت و سفت کردن پوست شکم هم می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. ابدومینوپلاستی جراحی ساده ای نمی باشد و نیازمند مهارت بهترین جراح زیبایی می باشد. جراحی ابدومینوپلاستی باتوجه به پیچیدگی آن می تواند تا چندساعت زمان برده و فرد پس از اتمام جراحی لازم است مدتی در بیمارستان بستری باشد.

کدام روش جراحی شکم بهتر است؟

تا اینجای مقاله با توجه به اطلاعات داده شده مشخص شد که کدام روش جراحی کاندید مختص خود را دارد. هر دو روش گفته شده برای لاغری می باشد و شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. با تمام این ها انتخاب بهترین روش جراحی با توجه به شرایط بدن بیمار تنها توسط پزشک مشخص می شود. به عنوان مثال بیمارانی که پس از رژیم ها و کاهش وزن دچار افتادگی  و شل شدن پوست شکم شده اند لازم است از روش جراحی ابدومینوپلاستی استفاده کنند تا نتایج رضایت بخشی به دنبال داشته باشد. هم چنین در افرادی که چربی موضعی در ناحیه شکم دارند و این چربی ها حتی با رژیم و ورزش هم از بین نرفته اند لازم است از روش جراحی لیپوساکشن استفاده کنند.

کاهش وزن با جراحی

یکی از سوالات بسیاری که بیماران با آن مواجه می شوند این است که بعد از جراحی چه میزان کاهش وزن خواهند داشت. در کل باید خاطر نشان شد که این دو عمل عموما برای کاهش وزن صورت نمی گیرد و معقوله کاهش وزن جدا از برداشتن چربی می باشد. اگرچه این عمل جراحی با برداشتن چربی های اضافه همراه می باشد اما بعد از عمل رعایت سبک زندگی سالم می تواند تاثیر بسزایی در حفظ وزن و تناسب اندام داشته باشد. فراموش نکنید که هر عمل زیبایی ای علی الخصوص در حوزه زیبایی بسیار بسیار دستخوش حفظ سبک زندگی سالم می باشد و در غیر اینصورت ممکن است شرایط از قبل هم بدتر شود و تمام زحماتتان از بین برود.

عوارض ابدومینوپلاستی

در تمام جراحی انتظار تجربه عوارض پس از جراحی و داروی بیهوشی وجود دارد. جراحی ابدومینوپلاستی دارای عوارضی می باشد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خونریزی
  • عفونت
  • هماتوم

عوارض گفته شده با مراقبت های پزشکی قابل کنترل می باشند و خطراتی برای بیمار ایجاد نمی کنند. در هر صورت انتخاب پزشک با تجربه و متبحر می تواند تا حد زیادی از عوارض جراحی و خطرات آن بکاهد. فراموش نکنید که جراحی های زیبایی ساده نیستند و با آناتومی بدن درگیر می باشند پس لازم است قبل از هر اقدامی تحقیقات لازم ر ا انجام داده و در مورد عوارض و خطرات آن آگاهی کامل داشته باشید. هم چنین اگر داروی خاصی مصرف می کنید لازم است حتما با پزشک مشورت کرده  و او را در جریان قرار دهید.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *