تفاوت لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

تفاوت لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

آیا شما درباره تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی اطلاعات کافی دارید؟ در حال حاضر عوامل زیادی مانند داشتن تغذیه نامناسب، عدم تحرک کافی، استفاده از فست فودها و سبک زندگی ناسالم، باعث ایجاد چاقی در بیشتر افراد شده است. روش های لاغری زیادی وجود دارد تا مشکل چاقی درمان شود. در این مقاله سعی شده است درباره تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار داده شود.

تفاوت لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

چاقی

بدترین و مضرترین نوع چاقی مربوط به چاقی ناحیه شکم و وجود چربی های اضافی می باشد. روش های زیادی برای از بین بردن و یا برداشتن چربی اضافی شکم وجود دارد. در این میان گاهی افراد از روش های ناایمن، غیر استاندارد و به وسیله فرد غیر متخصص، اقدام به حذف چربی اضافی شکم می کنند که عواقب وخیمی را ایجاد می کند. استفاده از روش های لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی روش هایی مطمئن، جهت لاغر کردن و رهایی از شر چربی های اضافی شکم و نواحی خاصی از بدن می باشد که توسط یک پزشک جراح متخصص و کاربلد انجام می شود. این دو روش برای جراحی زیبایی شکم کاربرد دارند.

لازم به ذکر است که برای انجام هر گونه جراحی باید به مراکز درمانی مناسب و پزشک متخصص مراجعه کنید. انتخاب یک جراح حرفه ای و کارآزموده می تواند نتیجه عمل رضایت بخشی را ایجاد کند اما باید توجه داشته باشید ماندگاری نتیجه عمل به  مراقبت های خود شما بستگی دارد. برگشت چربی به راحتی انجام می شود اگر شما سبک زندگی خود را تغییر ندهید.  اصلی ترین تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی در این است که ابدومینوپلاستی فقط جهت از بین بردن چربی های اضافی شکم، پوست شل و افتاده آن استفاده می شود ولی لیپوماتیک برای از بین بردن چربی های اضافی در سایر نقاط بدن مانند پهلوها، ران ها، شکم، باسن، غبغب (لیپوماتیک غبغب) و بازوها استفاده می گردد.

انواع چاقی

چاقی موضعی: به دلیل  داشتن زندگی ناسالم و شغل های امروزی، که بیشتر افراد کار اداری دارند و برای ساعت های زیادی پشت میز می نشینند، چاقی موضعی ایجاد می شود. این نوع چاقی بیشتر در نواحی خاصی از بدن مثل پهلوها، شکم، بازو و ران ایجاد می شود. این نوع چاقی به اشکال الگوی گلابی شکل و یا الگوی سیب شکل دیده می شود. از بین بردن این نوع چاقی به وسیله انجام ورزش و گرفتن رژیم غذایی بسیار مشکل است. به همین علت بیشتر افراد از روش های جراحی استفاده می کنند. برای انتخاب روش مناسب جراحی لاغری باید تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی را بدانیم تا آگاهانه یک روش مناسب را انتخاب کنیم.

چاقی کل بدن: این نوع چاقی اغلب اوقات جنبه ژنتیکی دارد، ابتلا به برخی بیماری ها و داشتن سبک زندگی ناسالم در بروز چاقی کل بدن موثر است که درصد بالایی از مردم به آن مبتلا هستند. این نوع چاقی در بیشتر مواقع با کمک متخصص تغذیه و گرفتن رژیم غذایی ، انجام حرکات ورزشی منظم درمان می شود. در برخی مواقع نیز انجام جراحی لاغری به بهبود این نوع چاقی کمک می کند.

روش جراحی لاغری لیپوماتیک

برخی از افرادبه دلایل مختلف در نواحی خاصی از بدن مثل شکم، بازوها، ران ها و پهلوها دارای چربی های اضافی هستند. برای برداشتن چربی اضافی در نواحی مختلف بدن، می توان از جراحی لیپوماتیک بهره برد. جهت انجام جراحی لیپوماتیک، برش کوتاه به سایز ۲ تا ۵ میلی متر ایجاد می شود. لوله کانولا دستگاه لیپوماتیک از مسیر برش ایجاد شده، داخل بافت چربی می شود. در این روش به کمک تولید امواج فراصوتی و ایجاد ارتعاش، چربی ها به ذرات کوچکتری تبدیل می شوند و سپس توسط لوله کانولا از بدن خارج می شوند.

حتما بخوانید: لیپوماتیک بازو چگونه است؟!

جراحی لاغری ابدومینوپلاستی

همیشه تنها داشتن چربی اضافی در بدن سبب نگرانی افراد نمی شود، بلکه پوست افتاده و آویزان می تواند سبب نگرانی بسیار از افراد علی الخصوص خانم ها شود؛ انجام تمرین ورزشی و گرفتن رژیم غذایی نمی تواند همه این چربی ها را از بین ببرد. پوست شکم این افراد، افتاده و شل است و ظاهر زشتی به اندام این افراد داده است که به دلایل زیادی مانند کاهش وزن زیاد، افزایش وزن، بارداری ها و وجود بیماری های مختلف ایجاد می شود.  در جراحی ابدومینوپلاستی با ایجاد برش، پوست اضافی و چین و چروک ها پوستی بریده می شود. عضلات دیواره شکم محکم و سفت می شوند. سپس ناحیه عمل بخیه زده می شود و پوست صاف می شود.

تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

حتما بخوانید: مراقبت های بعد از جراحی شکم چگونه است؟!

تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی

  1. مهمترین تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی در این است که انجام جراحی لیپوماتیک برای افرادی استفاده می شود که چربی اضافی در تمام اندام ها بخصوص  شکم دارند. اما روش ابدومینوپلاستی برای افرادی استفاده می شود که مشکل افتادگی عضلات شکم را دارند.
  2. در روش لیپوساکشن با حذف چربی زیبایی اندام ایجاد می شود ولی در ابدومینوپلاستی با حذف عضلات اضافی و پوست اضافی سایز بدن کم می شود.
  3. انجام عمل لیپوماتیک با سرعت بیشتری انجام می شود ولی روش ابدومینوپلاستی مدت زمان بیشتری نیاز دارد.
  4. تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی در این است که چربی های خارج شده از بدن در روش لیپوماتیک را می توان برای تزریق به قسمت های مختلف بدن جهت ایجاد تناسب اندام و جوانسازی پوست استفاده کرد.
  5. در روش لیپوساکشن عوارض بیهوشی وجود ندارد ولی در روش ابدومینوپلاستی به دلیل استفاده از بیهوشی کامل احتمال ایجاد عوارض بیهوشی وجود دارد.
  6. در روش ابدومینوپلاستی به علت محکم شدن ماهیچه های دیواره شکم از ایجاد فتق جلوگیری می شود.

درباره تفاوت لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی بیشتر بخوانید!

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *