درد بعد از گذاشتن پروتز سینه

درد بعد از عمل پروتز سینه

آنچه می خوانید...

درد بعد از عمل پروتز سینه یکی از رایج ترین مشکلات بعد از این عمل زیبایی است. درد سینه بعد از عمل تنها مختص به عمل پروتز سینه نیست و بیمارانی که تحت عمل های ماموپلاستی، ماستکتومی، برداشتن غدد لنفاوی و ماستکتومی همراه با بازسازی سینه قرار گرفته اند نیز ممکن است دچار درد سینه بعد از عمل شوند. ایجاد درد بعد از عمل پروتز سینه به عوامل مختلفی مانند سن، BMI، قد، نوع بیهوشی و یا مشکلات افسردگی و اضطراب بیمار بستگی دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله جنبه های مختلف درد بعد از عمل پروتز سینه را بررسی کنیم.

طبیعی است که بیمار ممکن است به مدت ۲ تا ۳ هفته یا حتی ۳ ماه به دلیل تورم احساس درد کند. محدوده این درد بستگی به محل برش و جای قرارگیری پروتز دارد. حین عمل پروتز سینه اعصاب سینه و بین دنده ای درگیر می شوند و این طبیعی است که بیمار مدتی احساس درد داشته باشد.

درد داشتن بعد از پروتز طبیعی است

علت درد بعد از عمل پروتز سینه

درد می تواند بلافاصله پس از عمل پروتز سینه یا گاهی تا یک سال بعد اتفاق بیفتد. علت اصلی این درد ناشی از آسیب به اعصاب در زمان جراحی است. همچنین ممکن است در اثر کبودی، کشش یا زمانی که بافت اسکار برای جوش خوردن بخیه ها تشکیل می شود، ایجاد شود.

چه افرادی درد بعد از عمل پروتز سینه را بیشتر تجربه می کنند؟

تقریباً نیمی از زنان بعد از عمل پروتز سینه درد یا محدودیت های فیزیکی را تجربه می کنند. در اصطلاح پزشکی به این وضعیت، سندرم بازسازی پس از عمل یا PMRS می گویند. برخی از افراد ماه ها یا حتی سال ها پس از جراحی در سینه، قفسه سینه، بازو یا زیر بغل درد دارند.

طبق گزارشات جهانی درد بعد از عمل پروتز سینه بیشتر در افرادی که روی قسمت بیرونی بالای سینه و زیر بغل جراحی کرده اند، گزارش می شود. بنابراین انتخاب بهترین جراح زیبایی پستان به شما کمک می کند عمل پروتز سینه را با بهترین روش انجام و کمتر دچار عوارض درد مزمن و طولانی مدت بعد از عمل شوید. این نواحی به ویژه در برابر آسیب عصبی آسیب پذیر هستند. ایجاد درد مزمن بعد از عمل بیشتر در افراد زیر دیده می شود:

تاثیر محل پروتز بر درد
 • اندازه پروتز: هر چه پروتز بزرگتر باشد، بیمار بعد از عمل درد بیشتری خواهد داشت. پروتزهای سبک‌تر معمولاً با درد کمتری همراه هستند.
 • موقعیت پروتز: پروتزهایی که در زیر ماهیچه سینه ای (عضله) قرار می گیرند، به بافت بیشتری آسیب می زسانند. بنابراین بیمار بیشتر احساس درد خواهد داشت. هرچه بافت ها کمتر آسیب ببینند و خونریزی کمتر باشد، سطح درد بعد از عمل پائین تر است. مقاله پروتز سینه زیر عضله اطلاعات مفیدی درباره این موضوع به شما خواهد داد.
 • زایمان داشتن: برخی جراحان می گویند که افرادی که زایمان کرده اند درد کمتری خواهند داشت.
 • اضافه وزن: افرادی که دچار اضافه وزن هستند نیز معمولا بعد از عمل پروتز بیشتر احساس درد خواهند داشت.

علائم درد بعد از عمل پروتز سینه

درد و ناراحتی می تواند با علائم مانند فشار، خارش، ضربان یا سوزن سوزن شدن همراه باشد. دکتر منصور سعادتی به عنوان یکی از بهترین جراح های زیبایی پستان در یزد می گویند: “علت هر چه باشد، درمان و مدیریت آن ضروری است تا زنان بتوانند به راحت ترین شکل ممکن به روتین زندگی خود بازگردند.”

گیف-اینستاگرام

از مهمترین علائم درد بعد از عمل پروتز سینه می توان به ضعف، سفتی یا درد را در شانه اشاره کرد. از دست دادن حس عضله در دیواره قفسه سینه؛ یا اسپاسم و درد عضلانی ممکن است در برخی بیماران بعد از عمل پروتز سینه دیده شود. دکتر منصور سعادتی بیان می کند که برخی از زنان می گویند هنگام نفس عمیق کشیدن مشکل دارند.

علائم دیگر عبارتند از:

 • تورم دیواره قفسه سینه
 • حساسیت به لمس دیواره قفسه سینه یا زیر بغل
 • محدوده حرکتی محدود
 • سندرم وب زیر بغل (در آن بافت طناب مانندی زیر پوست بازو تشکیل می شود)
 • تنگی سینه

شدت این علائم در افراد مختلف متفاوت است. برخی بیماران ممکن است بلافاصله بعد از عمل پروتز سینه درد نداشته باشند اما سال ها بعد دچار درد و ناراحتی شوند. بنابراین در انتخاب جراح خود دقت لازم را داشته باشید. با تحقیق و پرس و جو نظر بیماران قبلی را بپرسید تا در آینده دچار عوارض ناگوار این جراحی زیبایی نشوید.

سفت شدن سینه بعد از پروتز 

هنگامی که پروتز سینه در جای خود قرار می گیرد، بافت اسکار فیبری در اطراف آن تشکیل می شود و یک کپسول بافتی ایجاد می کند. بدن یک کپسول محافظ مانند این را در اطراف هر جسمی که به عنوان خارجی تشخیص می دهد تشکیل می دهد. کپسول بافت معمولا نرم یا کمی سفت است و به نگه داشتن پروتز در جای خود کمک می کند.

برخی از زنان، بعد از عمل پروتز سینه یک کپسول بافتی داخل سینه شان تشکیل می شود که به طور غیرعادی سفت و متراکم است. کپسول پروتز را فشرده می کند و فرد احساس سفتی یا درد خواهد داشت. این وضعیت که انقباض کپسولی نامیده می شود، می تواند موجب درد مزمن، انحراف در شکل سینه و بلندتر شدن سینه روی سینه شود.

درمان درد بعد از عمل پروتز سینه

درد بسیاری از زنان با درمان هایی مانند دارو درمانی، فیزیوتراپی یا کاردرمانی و لنف ادم درمانی، تسکین پیدا می کند. موثرترین داروهای تسکین درد آنهایی هستند که برای درمان دردهای عصبی تجویز می شوند، مانند داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد صرع.

اگر درد سینه بعد از عمل پروتز شما طاقت فرسا است، به جراح خود مراجعه کنید، تا با ارزیابی علت درد در مدیریت آن به شما کمک کنند. در ادامه کارهایی که می توان برای کاهش درد بعد از عمل پروتز سینه را انجام داد بیان می کنیم:

مصرف مسکن درد

مصرف منظم مسکن های ساده مانند پاراستامول یا ایبوپروفن، چه به صورت قرص یا پمادهای موضعی پوست، می تواند به تسکین درد کمک کند. اگر با مصرف دارو نتوانستید درد خود را تحمل کنید، به جراح خود اطلاع دهید. او ممکن است داروهای قوی تری مانند داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد صرع را پیشنهاد کند که به درد عصبی کمک کنند.

ورزش و فیزیوتراپی

ثابت شده است که ورزش منظم بسیاری از انواع درد را کاهش می دهد. برخی از افراد ممکن است بعد از عمل پروتز سینه برای تسکین درد به فیزیوتراپیست مراجعه کنند. فیزیوتراپیست می تواند به بیمار کمک کند تا یک برنامه تمرینی برای بهبود حرکت و تقویت قدرت داشته باشد. با جراح خود در مورد اینکه چه فعالیت بدنی ممکن است به تسکین درد کمک کند مشورت کنید.

درمان های مکمل

برخی از مطالعات نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است به کاهش درد بعد از جراحی پروتز سینه کمک کند. درمان‌های تکمیلی مانند ماساژ، رفلکسولوژی و ریکی نیز ممکن است به فرد کمک کنند تا درد خود را کنترل کند. البته این روش ها هیچ کدام در علم پزشکی تائید شده نیستند و باید قبل از شروع درمان مکمل با جراح خود صحبت کنید.

برخی از افراد تکنیک های خودیاری مانند ریلکس کردن و مدیتیشن برای مدیریت درد خود استفاده می کنند.

پوشیدن سوتین طبی

مهمترین نکته بعد از عمل پروتز سینه پوشیدن سوتین طبی است. این سوتین ها با جمع کردن سینه و ثابت نگه داشتن آن می توانند درد بیمار را تا حد زیادی کاهش دهند.

کلینیک درد

اگر پزشک عمومی یا جراح نتوانند درد شما را کنترل کند، ممکن است رفتن به یک کلینیک تخصصی درد به شما برای کنترل درد بعد از عمل پروتز سینه کمک زیادی کند.

مراجعه به دکتر برای درد بعد از عمل پروتز سینه

اگر فکر می کنید نمی توانید درد را تحمل کنید، هر چه سریعتر جراح خود را ببینید. او با بررسی تاریخچه پزشکی و عملکردی، معاینه فیزیکی جامع، که شامل دیدن اینکه چقدر می‌توانید حرکت کنید، تشخیص دهد که آیا مشکلات اساسی در اعصاب، ماهیچه‌ها یا سایر بافت‌های شما وجود دارد یا خیر.

گاهی ممکن است آزمایش خون یا آزمایش تصویربرداری مانند MRI مورد نیاز باشد. آزمایشی به نام الکترومیوگرافی می تواند به بررسی اینکه آیا عملکرد عضلانی یا عصبی غیرطبیعی در ناحیه وجود دارد یا خیر کمک می کند.

مزایا و معایب عمل بزرگ کردن سینه

مانند هر جراحی دیگری، بزرگ کردن سینه ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • جای زخم بیش از حد
 • سفت شدن سینه ها
 • پارگی یا خم شدن پروتز
 • آسیب عصبی
 • ناتوانی در شیردهی

در صورت مشاهده هرگونه علائم لخته خون، خونریزی بیش از حد یا عفونت، فوراً با جراح خود تماس بگیرید. این علائم هشدار دهنده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قرمزی
 • التهاب
 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه
 • خستگی مفرط
 • تب
 • لرز
 • سردرد
 • حالت تهوع یا استفراغ

به احتمال زیاد، جراح دارویی برای کمک به مدیریت درد تجویز می کند. اگر با داروهای تجویز شده درد شما ساکت نمی شود، ممکن است علت جدی تری داشته باشد. بنابراین باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

گیف-اپارات

نکاتی برای کاهش درد بعد از عمل پروتز سینه

در اینجا چند نکته برای کاهش درد بعد از عمل پروتز سینه را ذکر می کنیم:

 • زمانی که احساس خستگی می کنید استراحت کنید.
 • به مدت دو تا سه هفته از بلند کردن یا زور زدن خودداری کنید.
 • اگر معده شما ناراحت است، غذاهای سبک بخورید.
 • آب کافی بنوشید.
 • تمام داروهای تجویز شده یا بدون نسخه (OTC) را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • از پزشک خود بپرسید که آیا ورزش سبک، مانند پیاده روی، مشکلی دارد یا خیر.
 • قبل از انجام تمرینات کششی از پزشک خود اجازه بگیرید.
 • در چند روز اول هر چند ساعت یکبار روی سینه های خود به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یخ بگذارید.
 • حتما سوتین طبی بپوشید.

بر اساس یک بررسی علمی، افرادی که پروتزهای خود را زیر دیواره قفسه سینه قرار دادند و سپس تزریق بوتاکس را در حین یا بعد از عمل دریافت کردند، درد کمتری داشتند.

سخن آخر

اکثر افراد درد بعد از عمل پروتز سینه را با دارو، استراحت و محدودیت فعالیت مدیریت می کنند. معمولاً افراد پس از حدود یک ماه به طور کامل بهبود می یابند، اما ممکن است برای برخی دیگر کمی بیشتر طول بکشد. مانند هر جراحی دیگری، پروتز سینه خطرات خاصی دارد. عوارض پروتز سینه ممکن است شامل آسیب عصبی، زخم، عفونت و لخته شدن خون باشد. در صورت مشاهده علائم هشدار دهنده عفونت یا خونریزی باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. با مصرف داروهای تجویز شده، استراحت کافی، نوشیدن آب و حمایت از سینه‌ها با سوتین می‌توانید درد خود را کمتر کنید. علاقه مندان می توانند از طریق درج نظرات در کادر دیدگاه زیر با ما و سایر خوانندگان در ارتباط باشند.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *