ماموپلاستی در دوران شیردهی

آنچه می خوانید...

آیا انجام ماموپلاستی در دوران شریدهی امکان پذیر است؟ در حالت کلی انجام این عمل در این دوران با توجه به نیاز کودک به تغذیه و شیردهی با شرایط خاصی همراه است پس بایستی در مورد زمان مناسب عمل یا حتی ادامه شیردهی در این دوران مشورت داشته باشید. ما در این نوشتار قصد داریم تا در مورد این موضوع صحبت کنیم پس تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

تاثیرات ماموپلاستی در روند شیردهی

زمام مناسب شیردهی بعد از ماموپلاستی

زمان مناسب برای شروع شیردهی پس از انجام جراحی ماموپلاستی در یزد بین افراد متفاوت و بسته به شرایط هر فردی متغیر است در واقع بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند تا حداقل ۶ تا ۸ هفته بعد از ماموپلاستی صبر کنید تا بافت سینه بهبود یابد. این باعث می‌شود که شیردهی به طور معمول آغاز و بدن زمان کافی برای ترمیم را داشته باشد.

در هر صورت، برای تعیین زمان دقیق شروع شیردهی بعد از ماموپلاستی حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید تا بر اساس شرایط شخصی و روند بهبودی توصیه هایی به شما ارائه شود. البته دقت داشته باشید پزشک برای حفظ شیردهی ممکن است راهکارهایی نظیر استفاده از پمپ شیردهی، روش‌های تحریک شیردهی و مکمل‌های شیردهی را به شما ارائه دهد.

تاثیرات ماموپلاستی در روند شیردهی

توجه داشته باشید که انجام جراحی ماموپلاستی به هیچ عنوان مانع شیردهی نخواهد شد، اما ممکن است تأثیری بر روی روند شیردهی داشته باشد. به طور کلی در این جراحی ساختار سینه تغییر می کند در واقع منجر به کاهش حجم بافت سینه، تغییر در مکان سرشیردهی، کاهش حساسیت سینه و یا تخلیه شیر کمتری خواهد شد. البته، تأثیرات دقیق و میزان تأثیر ماموپلاستی بر روی شیردهی بستگی به نوع و ماهیت عمل جراحی، روش انجام آن و واکنش بدن هر فرد می‌تواند داشته باشد.

پس با توجه به این موضوع مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد ماموپلاستی در دوران شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند شما را درباره تأثیرات ممکن بر شیردهی مطلع کند و به شما راهنمایی کند که آیا زمان مناسبی برای انجام عمل وجود دارد یا نه؛ همچنین، پزشک ممکن است راهکارهایی را ارائه دهد تا شما شیردهی را حفظ و نیازهای نوزاد خود را برآورده سازید.

ماموپلاستی قبل یا بعد از بارداری؟

اگر گزینه ایده آل را در نظر بگیریم، انجام ماموپلاستی پس از زایمان منطقی تر است چرا که بارداری و شیردهی به طور قابل توجهی بر بدن تأثیر گذاشته و ظاهر بدن را تغییر می دهد. دلایل این دگردیسی ها و تغییرات، افزایش هورمون هایی است که در این دوره فعال می شوند تا بدن را برای مادر شدن آماده کند.

اما توجه کنید که زندگی غیرقابل پیش بینی است و همیشه برنامه ریزی کارساز نیست. ممکن است زمانی این اتفاق می افتد که فرد تصمیمی برای مادر شدن ندارد. اما پس از مدتی نظر او تغییر می کند. حتی گاهی شخص یک فرزند دارد و پس از جراحی تصمیم به داشتن فرزند دوم یا سوم می گیرد!

در این صورت ممکن است فکر کنید بایستی جراحی ماموپلاستی را برای ۱۰ الی ۱۵ سال به تعویق بینندازید که باید بگوییم لازم نیست چرا که در عصر حاضر با توجه با پیشرفت علم پزشکی می توان این زودتر از زمان این کار را انجام داد. ولی در حالت کلی اگر خانمی قصد دارد قبل از بارداری جراحی ماموپلاستی انجام دهد، لازم است تا در مورد برنامه های آینده خود به جراح اطلاع دهد.

نحوه شیردهی بعد از ماموپلاستی

پس از تصمیم گیری برای مادر شدن، هیچ چیز برای یک زن مهمتر از سلامتی فرزند خود نیست. بنابراین سؤال کاملاً طبیعی است. چگونه به نوزاد شیر بدهم؟

  1. بعد از ماموپلاستی، بدن شما نیاز به استراحت و بهبودی دارد تا بدنتان بتواند به تولید شیر بپردازد.
  2. استفاده از تکنیک‌های تحریک شیردهی می‌تواند به شما کمک کند تا شیردهی را آغاز کنید یا افزایش دهید. این شامل استفاده از پمپ شیردهی، ماساژ سینه، استفاده از گرمای ملایم و مکمل‌های شیردهی می‌شود ولی قبل از اقدام به انجام هر کاری با پزشک مشورت نمایید.
  3. تغذیه سالم و مناسب باعث افزایش تولید شیر می‌شود. مراقبت از خود و مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی، سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل و منابع پروتئینی به شما کمک می کند تا شیردهی خوبی داشته باشید.
  4. در صورت نیاز، مشاوره با متخصص شیردهی یا کارشناس تغذیه می‌تواند مفید باشد.

بیشتر بخوانید: تغذیه بعد از ماموپلاستی

آیا ماموپلاستی در دوران شیردهی خطرناک است؟

مانند هر عمل جراحی، ماموپلاستی یا هر جای دیگری نیز خطراتی را به همراه دارد در واقع به لیست این خطرات احتمالی ناتوانی در شیردهی است که همیشه هشدار داده نمی شود. ماموپلاستی نامی است که به عمل کوچک کردن سینه داده می شود. در این روش تمام پوست اضافی و بافت موجود سینه برداشته می شود که به ناچار میزان مجاری سینه را کاهش می دهد. به دلیل این تغییرات در ساختار سینه است که زنان را نه تنها تولید، بلکه انتقال شیر مادر به نوک پستان را با مشکل مواجه کنند.

با توجه به تحقیقات اخیر انجام شده توسط انجمن جراحان پلاستیک بریتانیا، با افزایش پیشرفت تکنیک های جراحی برای ترمیم سینه، می توان بافت غددی را به اندازه کافی حفظ کرد تا شیر مادر تولید کند و مانند دیگر مادران بتوانید به کودک خود شیر دهد. به همین دلیل است که آنها ادعا می کنند که ناتوانی خانم در شیر دادن بعد از ماموپلاستی یک افسانه بزرگ است! اکثریت خانم هایی که با این مشکل مواجه هستند به دلیل عدم دریافت راهنمایی پزشکی و نه به این دلیل که بدن آنها شیر مادر کافی تولید نمی کند، از شیر دادن به نوزادان خود دست می کشند.

در نهایت…

با توجه به تمامی مواد گفته شده انجام ماموپلاستی مانع شیردهی نمی شود ولی زمان مناسب برای انجام این کار بسته به شرایط شخصی و توصیه‌های پزشک می تواند متغیر باشد. دقت داشته باشید که استراحت، تحریک شیردهی، تغذیه مناسب از جمله عوامل مهم در شیردهی پس از ماموپلاستی هستند بنابراین توصیه‌های پزشک را رعایت کرده و به نیازهای خود و نوزاد خود توجه کنید.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *