عمل جراحی ماموپلاستی

ماموپلاستی

آنچه می خوانید...
عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی یکی از انواع جراحی های زیبایی و تناسب اندام به شمار می‌رود. بزرگی پستان های زنان که ممکن است به دلایل مختلفی پیش آمده باشد، در مواقعی برای آن‌ها آزار دهنده است؛ این بزرگی ممکن است اختلالاتی در زندگی روزمره شان به وجود آورد. ماموپلاستی، برای کوچک کردن سینه ها انجام می‌شود که در ادامه به زوایای مختلف به آن می‌پردازیم و سوال هایی از قبیل اینکه ماموپلاستی چه مزایایی دارد و چرا باید انجام شود؟ چگونه انجام می‌شود؟ چه عوارضی به دنبال دارد؟ دوره بهبودی اش چگونه است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می شود.

ماموپلاستی چیست؟!

جراحی ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان، یکی از جراحی های پلاستیک است که هدف آن کاهش سایز سینه، ترمیم افتادگی پستان، رفع ایرادات آن و زیبایی بخشیدن به سینه ها می‌باشد. انجام ماموپلاستی می‌تواند برای فرد کاملا رضایت بخش باشد و نتایج مطلوبی را برای او به ارمغان آورد. به همین علت از محبوبیت زیادی بین افراد برخوردار است. این عمل غیر تهاجمی بوده و برای افرادی که قصد انجام تغییرات در اندام خود را دارند، انجام می‌شود.

دلایل بزرگ شدن سینه در زنان

بزرگ شدن پستان ها اتفاقی طبیعی بوده که می‌تواند دلایل متعدد و مختلفی داشته باشد. در ادامه به بعضی از این دلایل اشاره می‌کنیم.

 • دلایل ژنتیکی و ارثی
 • افزایش وزن و چاقی
 • بارداری
 • شیردهی

چه افرادی به ماموپلاستی احتیاج پیدا خواهند کرد؟

معمولا افرادی جراحی ماموپلاستی را انجام می‌دهند، که بزرگ بودن سینه هایشان فعالیت های دیگرشان را تحت الشعاع قرار داده است. بزرگ بودن سینه ها، در صورتی که با سایر اندام ها در تناسب نباشد، ممکن است مشکلاتی از قبیل درد در ناحیه گردن، سر و شانه، اختلال در انجام فعالیت های ورزشی، حفظ تعادل و حتی در مواردی مختل شدن خواب در فرد را به وجود بیاورد. به صورت کلی، حتی در صورت وجود نداشتن هیچ مشکلی و فقط به دلایل زیبایی، فردی علاقه به ایجاد تغییرات ظاهری در سینه دارد، می‌تواند این عمل را انجام دهد و به فرم دلخواه خود دست یابد.

انواع ماموپلاستی

ماموپلاستی به دو روش ماموپلاستی افزایشی و ماموپلاستی کاهشی انجام می شود.

ماموپلاستی کاهشی

ماموپلاستی کاهشی روشی است که برای کاهش حجم سینه ها که با برداشتن چربی، بافت و پوست اضافه از پستان انجام می‌شود. این جراحی به افرادی که سینه های بزرگی دارد کمک می‌کند تا مشکلاتی که به علت بزرگی سایز پستان های خود با آن مواجه اند را برطرف سازند.

از نتایج این جراحی داشتن سینه هایی با فرم طبیعی تر و همچنین حفظ تعادل در تناسبات اندام است. باید به این نکته اشاره کرد که زیبایی بیشتری که به اندام شخص داده می‌شود، موجب بالا رفتن اعتماد به نفس و در نتیجه احساس بهتری نسبت به خود می‌شود.

ماموپلاستی افزایشی

ماموپلاستی افزایشی برای افرادی مناسب است که سینه های آن ها به صورت مادرزادی یا سایر دلایل دیگر کوچک‌تر از حد معمول است و می‌خواهند سینه هایی بزرگ تر، حجیم تر و زیباتر داشته باشند. ماموپلاستی افزایشی با قراردادن ایمپلنت یا همان پروتز سینه انجام می‌شود.

سن انجام جراحی ماموپلاستی

برای انجام این جراحی محدودیت سنی ویژه ای تعریف نشده است اما باید تا رشد کامل پستان ها و اتمام دوره ی بلوغ صبر کرد تا عمل دوباره برگشت نداشته باشد. همچنین گفته شده است که بهتر است این عمل را بعد از دوره شیردهی انجام دهید

انجام عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی اکثرا برای کاهش سایز سینه انجام می‌شود، قبل از انجام این جراحی بیمار جلسات مشاوره را با جراح می‌گذراند. این عمل غیرتهاجمی بوده و تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد بعد از بیهوشی جراح برش هایی را با الگوی مشخص ایجاد می‌کند. سه الگو برای ماموپلاستی کاهشی وجود دارد که شامل الگوی:

 • الگوی گرد: برش دور هاله سینه ها
 • الگوی سوراخ کلید: برش دورسینه و یک برش عمودی زیر سینه
 • الگویT  وارونه: رایج ترین روش جراحی ماموپلاستی،برش های روش های قبل بعلاوه ی یک برش در امتداد سینه می شود.

جراح پس از ایجاد برش چربی ها و پوست اضافه را خارج می‌کند و با دقت جای برش را بخیه زده و پانسمان می‌کند.

انواع برش در ماموپلاستی

مراقبت های قبل از انجام ماموپلاستی

قبل از انجام جراحی ماموپلاستی، مانند هر جراحی دیگری بعضی از نکات برای رعایت کردن وجود دارند. با رعایت کردن آن ها در طول جراحی دچار مشکل نخواهید شد و مطمئن تر به اتاق جراحی قدم خواهید گذاشت. این نکات را در جلسات قبل از عمل، جراح به شما خواهد گفت اما ما هم در این‌جا به بعضی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی جلوگیری کنید.
 • آزمایشات کامل را انجام دهید و نتایج را در اختیار پزشک قرار دهید.
 • از مصرف داروهایی که منجر به انعقاد خون خواهند شد، جلوگیری کنید.
 • اگر سابقه ی داشتن هر نوع بیماری را دارید، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • واقع بین باشید و انتظارات غیر واقعی از انجام عمل نداشته باشید.
 • این عمل سرپایی است، اما بهتر است شخصی را به عنوان همراه با خود ببرید.

بیشتر بخوانید : تغذیه بعد از ماموپلاستی

هزینه جراحی ماموپلاستی

هزینه جراحی به موارد مختلفی بستگی دارد. این موارد غیر از دستمزد جراح شامل هزینه آزمایش ها، دارو ها و هزینه های بیمارستانی و تجهیزات مورد استفاده در اتاق عمل بستگی دارد و کاملا متغیر است؛ به همین علت نمی توان پیش از معاینه دقیق فرد، بررسی وضعیت عمومی بیمار و مشخص نمودن میزان پیچیدگی عمل می توان قیمت را مشخص نمود.

دوره بهبودی ماموپلاستی

برای اینکه سریع تر بتوانید به فعالیت های سابق خود برگردید، بهتر است مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید.

فعالیت های سنگین انجام ندهید، اما فعالیت های سبک مانند راه رفتن به تسریع دوره بهبودی کمک می‌کند. محل زخم را خشک نگه دارید تا از بروز هرگونه عفونتی جلوگیری شود. گن طبی خود را مرتب استفاده کنید و در نهایت مصرف داروها و پماد هایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را پشت گوش نندازید.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *