مراقبت بعد از لیپوماتیک

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید...

همانطور که می دانید لیپوماتیک یکی از بهترین راه های رسیدن به تناسب اندام و خوش فرم کردن بدن است. ولی باید این نکته را در نظر داشته باشید که بعد از هر عمل زیبایی لازم است که به طور دقیق مراقبت ها و دستورالعمل های لازم را اجرا کنید تا دوره نقاهت کوتاه تر و بهبودی سریعتری داشته باشید. به همین خاطر در این مقاله سعی شده است که تمامی نکات مهم در مراقبت های بعد از لیپوماتیک برای شما شرح داده شود تا به سرعت به نتیجه دلخواه خود برسید.

پیش از انجام هر اقدام زیبایی علی الخصوص جراحی های زیبایی لازم است که با یک پزشک حاذق و با تجربه مشاوره داشته باشید و در صورتی که پزشک تایید کرد و این جراحی را مناسب وضعیت شما دانست، آن وقت به اقدام به انجام جراحی لیپوماتیک نمایید.

اقدامات بعد از لیپوماتیک

تغذیه و رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک

تغذیه و رژیم غذایی که بعد از جراحی خواهید داشت بسیار مهم بوده و در تعیین طول درمان و حتی عوارض احتمالی که برای شما به وجود می آید، تعیین کننده خواهد بود؛ در نتیجه توصیه می شود که بعد از پیکرتراشی با لیپوماتیک حتما در تغذیه خود دقت کرده و نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • جهت حفظ رطوبت بدن و هیدراته نگه داشتن آن، غذاهای آبکی مانند سوپ و نوشیدن آب غافل نشوید؛ نوشیدن آب میوه های طبیعی مانند آب آناناس، آب پرتقال و آب آووکادو نیز به دلیل ویتامین هایی که دارند بسیار موثر خواهد بود.
 • بهتر است برای مدتی نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه را کنار بگذارید.
 • مصرف نمک و ادویه می تواند سبب افزایش تورم و کبودی های بعد از عمل شود، در نتیجه تا مدتی بعد از لیپوماتیک حتما از مصرف این مواد خودداری نمایید.
 • توجه داشته باشید که در رژیم غذایی خود سبزیجات تازه که سرشار از فیبر است را بگنجانید.

ورزش بعد از لیپوماتیک

 • بعد از جراحی لیپوماتیک لازم است که بیمار تا چند روز استراحت کامل داشته باشد و هیچگونه ورزش و یا فعالیت های سنگین انجام ندهد. انجام فعالیت های ورزشی سنگین را باید به چند ماه بعد از جراحی موکول کند.
 • در صورتی که پوست بیمار شل باشد، تا حدود ۵ روز بیمار نباید به صورت ۹۰ درجه بنشیند و علت آن این است که در محل شکم چین خوردگی ایجاد شده و مایعات در این نواحی جمع شده و در نتیجه سرومای تشکیل شده پوست زیر شکم سفت می شود. افرادی که به میزان زیادی افتادگی و شلی پوست دارند، به تشخیص پزشک شاید نیاز باشد که جراحی لیپوماتیک را به صورت همزمان با ابدومینوپلاستی انجام دهند.
 • بعد از چند روز استراحت، بیمار می تواند به آرامی شروع به راه رفتن و پیاده روی کند ولی این پیاده روی نباید در حدی باشد که به بدن وی فشار وارد شود.
 • بعد از جراحی باید طبق دستورالعمل جراح، محل جراحی ماساژ داده شود زیرا در نتیجه آن تورم کاهش یافته و خونابه ها خارج می شود.

پوشیدن گن ویژه تخلیه چربی

استحمام بعد از لیپوماتیک

بعد از انجام جراحی لیپوماتیک، برای خروج بهتر مایعات و جلوگیری از تورم بعد از تخلیه چربی باید گن های مخصوصی با توجه به سایز بیمار تجویز شود و بلافاصله بعد از اتمام عمل و پانسمان، از آن استفاده گردد. استفاده از این گن طبی حداقل برای یک ماه و به طور ۲۴ ساعته توصیه می شود و می توان تنها در زمان استحمام آن را بیرون آورد و بعد مجددا پوشید. علت استفاده مداوم تا چند وقت بعد از جراحی لیپوماتیک دلایل متعددی دارد که در ادامه به آن ها پرداخته شده است:

کاهش و کنترل تورم بعد از عمل

پوشیدن گن طبی بعد از لیپوماتیک سبب فشرده سازی بافت های محل جراحی شده و با خروج مایعات از این نواحی منجر به کاهش و کنترل تورم می شود.

کانتور بهتر بدن

گن طبی با فشرده کردن محل جراحی، منجر به فرم گرفتن بدن و جلوگیری از افتادگی و شل شدن پوست شده و همچنین از ظاهر شدن چروک بعد از لیپوماتیک پیشگیری خواهد کرد؛ این مسئله به کانتور بهتر بدن کمک خواهد کرد و تا مدت طولانی فرم و شکل بدن را نگه داشته و نتیجه نهایی بیشتر مورد رضایت فرد قرار خواهد گرفت.

بهبود سریعتر زخم ها

جای زخم گرچه در لیپوماتیک جای زخم چندانی وجود نخواهد داشت ولی با این وجود پوشیدن گن و فشرده کردن پوست سبب می شود که بهبودی زخم ها سریعتر انجام شود.

کاهش احتمال بروز عفونت

در صورتی که گن مخصوص بعد از لیپوماتیک استفاده نشود، نواحی جراحی شده در معرض آلاینده های محیطی قرار گرفته و احتمال بروز عفونت وجود دارد؛ علاوه بر این مسئله ممکم است به دلیل نپوشیدن گن مخصوص، مایعات از محل زخم ها به درستی خارج نشود و با تجمع این مایعات نیز عفونت بیشتر خواهد شد.

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک اهمیت بسیار زیادی دارد و مدت زمان آن ممکن است با توجه به نوع پوست بیمار و تشخیص پزشک برای چند ماه طول بکشد.

مدیریت درناژ بعد از عمل

بعد از لیپوماتیک باید خونابه ها و مایعات جمع شده در زیر پوست تخلیه شود همچنین مواد بی حسی نیز بعد از عمل جراحی از طریق برش های ایجاد شده باید خارج شود. هرچه درناژ و خروج مایعات در ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل بیشتر خارج شود، تورم کاهش پیدا می کند.

علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک! در این باره بیشتر بخوانید!

سایر توصیه های مهم بعد از لیپوماتیک

 • بعد از تخلیه چربی در جراحی لیپوماتیک، احساس ضغف و سرگیجه طبیعی بوده و لازم است که در روزهای اولیه در انجام فعالیت های شخصی مانند پوشیدن و درآوردن لباس فردی به بیمار کمک کند.
 • انجام ماساژهای تخصصی بعد از لیپوماتیک بسیار مهم است. زیرا با انجام این ماساژها خون آبه ها و مایعات بهتر از بدن خارج می شود. معمولا این ماساژها تا چند روز بعد از جراحی ادامه پیدا می کند که علاوه بر کاهش تورم، به صاف شدن پوست نیز بسیار کمک می کند.
 • تا دو هفته بعد از عمل از کشیدن سیگار و استعمال دخانیات و همچنین مصرف نوشیدنی های الکلی جدا خودداری نمایید. زیرا سبب ایجاد اختلال در روند بهوبدی شما می شود.
 • حداقل تا یک ماه از رفتن به استخر، سونا و جکوزی خودداری نمایید. زیرا احتمال بروز عفونت در محل زخم ها وجود دارد.
 • در ۲۴ ساعت اولیه بعد از عمل لیپوماتیک نباید رانندگی کرد.
تخلیه چربی در لیپوماتیک چگونه انجام می شود
دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *