مراقبت بعد از لیپوماتیک

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید...

قبل از توضیح در مورد مراقبت های بعد از لیپوماتیک لازم است بدانید که این عمل یکی از بهترین راه های رسیدن به تناسب اندام و خوش فرم کردن بدن است. ولی باید این نکته را در نظر داشته باشید که بعد از هر عمل زیبایی لازم است که به طور دقیق مراقبت ها و دستورالعمل های لازم را اجرا کنید تا دوره نقاهت کوتاه تر و بهبودی سریعتری داشته باشید. به همین خاطر در این مقاله سعی شده است که تمامی نکات مهم در مراقبت های بعد از لیپوماتیک برای شما شرح داده شود تا به سرعت به نتیجه دلخواه خود برسید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

نکات مهم مراقبتی بعد از لیپوماتیک

در دوره نقاهت بعد از این عمل لازم است تا به تغذیه، نوع فعالیت های بدنی، استفاده از گن مخصوص و … می باشد که در ادامه بیشتر در مورد هریک از این موارد به طور مفصل صحبت خواهیم کرد:

✳️ تغذیه و رژیم غذایی

تغذیه و رژیم غذایی که بعد از جراحی خواهید داشت بسیار مهم بوده چرا که در تعیین طول درمان و حتی عوارض احتمالی که برای شما به وجود می آید، تعیین کننده خواهد بود؛ در نتیجه توصیه می شود که بعد از پیکرتراشی با لیپوماتیک حتما در تغذیه خود دقت کرده و نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  • جهت حفظ رطوبت بدن و هیدراته نگه داشتن آن، غذاهای آبکی مانند سوپ و نوشیدن آب غافل نشوید؛ نوشیدن آب میوه های طبیعی مانند آب آناناس، آب پرتقال و آب آووکادو نیز به دلیل ویتامین هایی که دارند بسیار موثر خواهد بود.
  • بهتر است برای مدتی نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه را کنار بگذارید.
  • مصرف نمک و ادویه می تواند سبب افزایش تورم و کبودی های بعد از عمل شود، در نتیجه تا مدتی بعد از لیپوماتیک حتما از مصرف این مواد خودداری نمایید.
  • توجه داشته باشید که در رژیم غذایی خود سبزیجات تازه که سرشار از فیبر است را بگنجانید.

پیش از انجام هر اقدام زیبایی علی الخصوص جراحی های زیبایی لازم است که با یک پزشک حاذق و با تجربه مشاوره داشته باشید و در صورتی که پزشک تایید کرد و این جراحی را مناسب وضعیت شما دانست، آن وقت به اقدام به انجام جراحی لیپوماتیک نمایید.

✳️ فعالیت بدنی یا ورزش

بعد از جراحی لیپوماتیک لازم است که بیمار تا چند روز استراحت کامل داشته باشد و هیچگونه ورزش و یا فعالیت های سنگین انجام ندهد. انجام فعالیت های ورزشی سنگین را باید به چند ماه بعد از جراحی موکول کند.

در صورتی که پوست بیمار شل باشد لازم است تا در روز های ابتدایی در زاویه ۹۰ درجه به هیچ عنوان نشیند، چرا که باعث ایجاد چین و چروک های بسیار زیادی شده و در نتیجه پوست زیر شکم سفت می شود.

📌 نکته: افرادی که به میزان زیادی افتادگی و شلی پوست دارند، به تشخیص پزشک شاید نیاز باشد که جراحی لیپوماتیک را به صورت همزمان با ابدومینوپلاستی انجام دهند.

بعد از چند روز استراحت، بیمار می تواند به آرامی شروع به راه رفتن و پیاده روی کند ولی این پیاده روی نباید در حدی باشد که به بدن وی فشار وارد شود ولی دقت داشته باشد که تمامی دستور العمل های لازم از سوی پزشک را مثل ماساژ و … اجام دهد تا تورم حاصل از عمل کاهش یابد.

✳️ پوشیدن گن

بعد از انجام جراحی لیپوماتیک، برای خروج بهتر مایعات و جلوگیری از تورم بعد از تخلیه چربی باید گن های مخصوصی با توجه به سایز بیمار تجویز شود و بلافاصله بعد از اتمام عمل و پانسمان، از آن استفاده گردد. استفاده از این گن طبی حداقل برای یک ماه و به طور ۲۴ ساعته توصیه می شود و می توان تنها در زمان استحمام آن را بیرون آورد و بعد مجددا پوشید. علت استفاده مداوم تا چند وقت بعد از جراحی لیپوماتیک دلایل متعددی دارد که در ادامه به آن ها پرداخته شده است:

کاهش و کنترل تورم بعد از عمل: پوشیدن گن طبی بعد از لیپوماتیک سبب فشرده سازی بافت های محل جراحی شده و با خروج مایعات از این نواحی منجر به کاهش و کنترل تورم می شود.

کانتور بهتر بدن: گن طبی با فشرده کردن محل جراحی، منجر به فرم گرفتن بدن و جلوگیری از افتادگی و شل شدن پوست شده و همچنین از ظاهر شدن چروک بعد از لیپوماتیک پیشگیری خواهد کرد؛ این مسئله به کانتور بهتر بدن کمک خواهد کرد و تا مدت طولانی فرم و شکل بدن را نگه داشته و نتیجه نهایی بیشتر مورد رضایت فرد قرار خواهد گرفت.

بهبود سریعتر زخم ها: جای زخم گرچه در لیپوماتیک جای زخم چندانی وجود نخواهد داشت ولی با این وجود پوشیدن گن و فشرده کردن پوست سبب می شود که بهبودی زخم ها سریعتر انجام شود.

کاهش احتمال بروز عفونت: در صورتی که گن مخصوص بعد از لیپوماتیک استفاده نشود، نواحی جراحی شده در معرض آلاینده های محیطی قرار گرفته و احتمال بروز عفونت وجود دارد؛ علاوه بر این مسئله ممکم است به دلیل نپوشیدن گن مخصوص، مایعات از محل زخم ها به درستی خارج نشود و با تجمع این مایعات نیز عفونت بیشتر خواهد شد.

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک اهمیت بسیار زیادی دارد و مدت زمان آن ممکن است با توجه به نوع پوست بیمار و تشخیص پزشک برای چند ماه طول بکشد.

مدیریت درناژ بعد از عمل: بعد از لیپوماتیک باید خونابه ها و مایعات جمع شده در زیر پوست تخلیه شود همچنین مواد بی حسی نیز بعد از عمل جراحی از طریق برش های ایجاد شده باید خارج شود. هرچه درناژ و خروج مایعات در ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل بیشتر خارج شود، تورم کاهش پیدا می کند.

📖 بیشتر بخوانید: سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک!

از سایر نکات مراقبتی بعد از لیپوماتیک که توسط دکتر منصور سعادتی بهترین دکتر پیکرتراشی در یزد به شما توصیه می شود عبارتند از:

  • بعد از تخلیه چربی در جراحی لیپوماتیک، احساس ضغف و سرگیجه طبیعی بوده و لازم است که در روزهای اولیه در انجام فعالیت های شخصی مانند پوشیدن و درآوردن لباس فردی به بیمار کمک کند.
  • انجام ماساژهای تخصصی بعد از لیپوماتیک بسیار مهم است. زیرا با انجام این ماساژها خون آبه ها و مایعات بهتر از بدن خارج می شود. معمولا این ماساژها تا چند روز بعد از جراحی ادامه پیدا می کند که علاوه بر کاهش تورم، به صاف شدن پوست نیز بسیار کمک می کند.
  • تا دو هفته بعد از عمل از کشیدن سیگار و استعمال دخانیات و همچنین مصرف نوشیدنی های الکلی جدا خودداری نمایید. زیرا سبب ایجاد اختلال در روند بهوبدی شما می شود.
  • حداقل تا یک ماه از رفتن به استخر، سونا و جکوزی خودداری نمایید. زیرا احتمال بروز عفونت در محل زخم ها وجود دارد.
  • در ۲۴ ساعت اولیه بعد از عمل لیپوماتیک نباید رانندگی کرد.

سوالات متداول

چه مدت طول می‌کشد تا درد و تورم بعد از لیپوماتیک کاهش یابد؟

زمان کاهش درد و تورم پس از این عمل برای هر بیمار ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی، بیشترین درد و تورم در طی دو هفته اول پس از عمل مشاهده می‌شود. در هفته‌های بعدی، درد و تورم تدریجاً کاهش می‌یابد و معمولاً تا چند ماه پس از عمل به طور کامل بهبود می‌یابد.

برای کاهش درد بعداز لیپوماتیک چه کار باید کرد؟

مصرف دارو های تجویز شده از سوی پزشک، استفاده از کمپرس یخ، استراحت و … در کاهش درد نقش بسیار موثری دارد.

کلام آخر

همانطور که تا به اینجای مقاله خواندید مراقبت های بعد از لیپوماتیک جزء مهم ترین نکات بعد از عمل محسوب می شود که بایستی حتما آن را برای دریافت نتیجه مطلوب رعایت کنید. اگر هر سوال دیگری در مورد این موضوع دارید می توانید در بخش انتهایی مقاله آن را مطرح نمایید.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *