مراقبت های بعد از پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه

آنچه می خوانید...

قطعا زیبایی و زیبا بودن خواسته ایست که همه به دنبال رسیدن به آن هستند؛ با این وجود زیبایی می تواند برای افراد مختلف تعادریف گوناگونی داشته باشد ولی زیبایی صورت و تناسب اندام برای اکثر افراد در اولیت قرار دارد. خانم ها و علی الخصوص خانم های جوان نیز آن دسته از افرادی هستند که بیش از هر کس دیگری به دنبال رسیدن به این زیبایی و جذاب تر دیده شدن هستند. یکی از مهم ترین فاکتور های زیبایی و تناسب اندام بانوان، برجستگی سینه ها و باسن است که با استفاده از روش هایی همچون پروتز سینه، پروتز باسن و یا تزریق چربی باسن می توانند به این هدف برسند. هر کدام از این عمل های جراحی برای حصول نتیجه بهتر نیاز به مراقبت هایی دارند که اگر به درستی رعایت نشده و به دستورالعمل های جراح عمل نشود، ممکن است بی نتیجه و بی فایده شود. در ادامه این مقاله به مهمترین نکات مراقبت های بعد از پروتز سینه پرداخته شده است که می توانید با مطالعه دقیق آن و اجرای آن ها به نتیجه مطلوب حاصل از پروتز سینه برسید.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

چرا مراقبت های بعد از پروتز سینه اهمیت زیادی دارد؟

از آنجا که پروتز سینه یا ایمپلنت سینه، عمل جراحی است که طی آن یک جسم خارجی از جنس سلیکونی که یا با سرم سالین و یا با سلیکون پر می شود، بنابراین لازم است پس از قرار دادن آن در داخل بدن مراقبت های لازم به درستی انجام شود تا ایمپلنت ها عمر طولانی تری داشته باشند. جراح متخصص با بررسی وضعیت سینه ها و فرم مورد نظر شما پروتز مناسب را انتخاب کرده و توصیه ها و دستورالعمل های لازم را برای بعد از عمل در اختیار شما قرار می دهد.

نمونه پروتز سینه دکتر منصور سعادتی در یزد

دوره نقاهت پروتز سینه چه مدت طول می کشد؟

پس از اتمام عمل پروتز سینه، در همان روز و یا روز بعد با نظر جراح فرد می تواند مرخص شده و به منزل برود. به طور کلی دوره بهبودی بعد از جراحی پروتز سینه در حدود ۴ تا ۶ هفته طول می کشد؛ البته با توجه به شرایط عمل و وضعیت سلامت عمومی فرد ممکن است این زمان در برخی موارد تغییر کند. در این مدت یک سری مراقبت های عمومی که برای هر عمل جراحی لازم الاجرا است، معرفی شده و پس از آن مراقبت های مخصوص جراحی پروتز سینه ارائه می گردد.

مراقبت های عمومی بعد از جراحی پروتز سینه

  • همچون هر عمل جراحی دیگری باید تا دو هفته قبل و بعد از عمل از استعمال دخانیات و الکل خودداری گردد؛ علت این مسئله این است که استعمال دخانیات جریان خون را کاهش داده و در نتیجه در روند بهبودی زخم ها و جای بخیه ها اختلال ایجاد می کند. الکل نیز می تواند سبب شدت خونریزی گردد بنابراین جهت جلوگیری از خونریزی بعد از عمل الکل نیز منع مصرف دارد.
  • مصرف قرص و داروهای مسکن تنها در صورت تجویز پزشک امکان پذیر خواهد بود؛ معمولا پزشک برای کاهش درد، مسکن تجویز می کند که حتما باید در زمان قید شده مصرف گردد.
  • علاوه بر داروهای مسکن، پزشک در روزهای ابتدایی عمل مصرف آنتی بیوتیک را تجویز می کند تا از ایجاد عفونت در زخم ها و بخیه ها جلوگیری شود.
  • در دوران نقاهت و عل الخصوص روزهای ابتدایی بعد از جراحی حتما فردی باید در کنار بیمار باشد و در انجام کارهای شخصی به وی کمک کند.
  • مصرف مایعات باید در رژیم غذایی گنجانده شده و از مصرف نمک دوری شود (زیرا تورم را افزایش می دهد)؛ سعی کنید حتما از آب میوره های طبیعی زیاد استفاده کنید.
  • همچون هر عمل جراحی دیگری برای کاهش تورم و کبودی ها باید مصرف میوه و سبزیجات تازه همچون آناناس به دلیل وجود ویتامین سی بیشتر شود.

مراقبت های مخصوص جراحی پروتز سینه

نحوه خوابیدن بعد از پروتز سینه

نحوه خوابیدن

در حدود ۳ هفته پس از پروتز سینه، فرد باید به پشت خوابیده و از خوابیدن به پهلو و شکم خودداری کند؛ زیرا خوابیدن به پشت می تواند به تثبیت جایگاه پروتز در سینه ها کمک کند.

سینه بند طبی

اصولا در صورتی که جراح به درستی جراحی پروتز سینه را انجام داده باشد، نیازی به بستن سوتین خاص علی الخصوص سوتین های طبی تنگ نیست زیرا ممکن است باعث جا به جایی پروتز شود.

سوتین طبی بعد از پروتز سینه
استحمام بعد از پروتز سینه

استحمام

تا ۷۲ ساعت بعد از عمل جراحی پروتز سینه، بیمار نباید حمام کند، بعد از گذشت سه روز ابتدایی مجاز به استحمام خواهد بود با این توضیح که هیچگونه فشار و یا کششی نباید در قفسه سینه و یا بازوها ایجاد شود.

فعالیت های ورزشی و جسمانی

در طول ۷۲ ساعت ابتدایی جراحی، باید تا حد ممکن فرد راه برود تا از لخته شدن خون جلوگیری شود. البته ناگفته نماند که این پیاده روی باید به آرامی انجام شده و اصلا به ناحیه بازوها و بالاتنه فشاری وارد نگردد. کارهای فیزیکی سنگین و نیمه سنگین در هفته های اول بعد از جراحی نباید انجام شود. بدیهی است که باید تا مدتی حدود ۲ هفته از بلند کردن وسایل سنگین خودداری شود تا از فشار آمدن به قفسه سینه پیشگیری شود.

ورزش بعد از پروتز سینه

جمع بندی

در صورتی که شما نیز به دلیل نارضایتی از فرم سینه های خود به دنبال جراحی پروتز سینه هستید، حتما در این زمینه توصیه ها و دستورالعمل های تجویز شده جراح را به درستی اجرا کنید؛ همچنین در انتخاب نوع و اندازه پروتز به تجربه و تبحر جراح اطمنان کرده و بر اساس تشخیص وی پروتز مناسب را استفاده نمایید تا از عوارض استفاده از پروتز های نامناسب و یا بسیار بزرگ جلوگیری شود. در صورتی که عمل پروتز سینه به درستی و توسط یک جراح حاذق انجام نشود، ممکن است دچار آسیب و یا پارگی شود و در نتیجه نیاز به انجام جراحی تعویض پروتز سینه باشد. همچنین اینکه به این نکته توجه داشته باشید که هر عمل جراحی در همان روز عمل به اتمام نمی رسد و برای تاثیرگذاری صحیح و گرفتن نتیجه مطلوب از آن باید مراقبت های بعد از عمل را به درستی اجرا نمود تا نتیجه مورد انتظار حاصل گردد.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *