عفونت ناف بعد ابدومینوپلاستی

عفونت ناف بعد از ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

عفونت ناف بعد از ابدومینوپلاستی ممکن است رخ دهد؟ ابدومینوپلاستی که به عنوان تامی تاک نیز شناخته می‌شود، چربی و پوست اضافی را از بین می‌برد و در بیشتر موارد عضلات ضعیف یا جدا شده شکم را مجددا بازیابی می ‌کند و ظاهر شکم را صاف ‌تر و سفت ‌تر می ‌کند.

ابدومینوپلاستی جایگزینی برای کاهش وزن یا یک برنامه ورزشی نیست. اگرچه نتایج ابدومینوپلاستی دائمی است، اما نتیجه مثبت آن تا حد زیادی با نوسانات قابل توجه در وزن کاهش می یابد. به همین دلیل، به افرادی که در حال برنامه ریزی برای کاهش وزن قابل توجهی هستند یا زنانی که ممکن است به بارداری در آینده فکر کنند، ممکن است توصیه شود که ابدومینوپلاستی را به تعویق بیندازند. همچنین، ابدومینوپلاستی نمی ‌تواند ترک ‌های پوستی را اصلاح کند، اگرچه در قسمت ‌هایی پوست اضافی برداشته می‌شود اما راه حل درمان ترک های پوستی شکم نیست.

عفونت-ناف-بعد-از-ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی در یزد یا هر جایی یک عمل زیبایی است که با از بین بردن پوست شل و رسوبات چربی اضافی، ماهیچه های شکم را سفت می کند. هدف اصلی از انجام عمل جراحی شکم دستیابی به ظاهری صاف تر و خوش فرم تر است. تامی تاک یک روش قابل اعتماد برای زنانی است که فرزندی به دنیا آورده اند و می خواهند ظاهر بدن قبل از بارداری خود را بازگردانند. همچنین یک جراحی موثر برای افرادی است که می خواهند شکمی صاف و خوش حالت داشته باشند. افرادی که مشکلات پوستی ناشی از افزایش سن دارند نیز می توانند برای رفع شلی پوست تحت عمل جراحی شکم قرار گیرند. برای اکثر زنان، زیبایی و ظاهر بهبود یافته دلایل اصلی انتخاب و انجام عمل جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی است.

علت اصلی چیست؟

به‌علاوه، عمل جراحی شکم می‌تواند نتایج چشمگیری را به همراه داشته باشد و به شما این امکان را می ‌دهد تا به اهداف زیبایی خود برسید و لاغرتر، زیباتر و ظریف ‌تر به نظر برسید، زیرا شکمی صاف ‌تر، سفت ‌تر و زیباتر خواهید داشت. در واقع ناحیه شکم شما متناسب با هیکل و وزن طبیعی بدن شما خواهد بود. بنابراین، اگر پوست شکم شما شل شده و افتادگی ناشی از بارداری یا زایمان دارید، می‌توانید برای بازگرداندن ظاهر بدن خود تحت عمل جراحی شکم یا تامی تاک قرار بگیرید. در حالی که عمل جراحی شکم یک روش بی خطر است، اما می تواند باعث عفونت در ناف و نواحی اطراف آن شود. دلیل اصلی عفونت، بهداشت نامناسب و مراقبت های ضعیف پس از عمل است. مقاله امروز این موضوع را مورد بحث قرار خواهد داد!

چرا ناف بعد از ابدومینوپلاستی دچار عفونت می شود؟

در طی عمل جراحی شکم، جراح برشی در قسمت پایین شکم ایجاد می کند تا چربی های اضافی را از بین ببرد. به همین ترتیب، جراح یک برش اضافی در اطراف ناف ایجاد می کند. برش دوم با هدف لیفت کردن پوست فوقانی باقیمانده و تراز کردن آن با قفسه سینه انجام می شود. در نتیجه پوستی صاف و سفت خواهید داشت. بسته به نیازهای زیبایی شما، جراح بهترین موقعیت را برای قرار دادن ناف شما انتخاب می کند. ضمنا زمان بهبودی پس از عمل به عوامل مختلفی از جمله وضعیت سلامت کلی، وزن و سن شما بستگی دارد.

برخی از بیماران دچار التهاب و عفونت می شوند که با حساسیت، ادم و افزایش دمای بدن مشخص می شود. تحقیقات نشان می دهد که دیابت و سوءتغذیه نیز می توانند در خطر ابتلا به عفونت در ناف نقش داشته باشند.

به همین ترتیب، بیماران دارای اضافه وزن که تحت عمل جراحی زیبایی شکم قرار می ‌گیرند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت در ناف هستند. برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که فلور باکتریایی پوست یکی از مهم ترین علل عفونت در ناف پس از عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی است. این باکتری ها شامل استافیلوکوکوس اورئوس، استرپتوکوک پیوژنز و استافیلوکوک اپیدرمیدیس هستند. با این حال، چند مطالعه نشان می دهد که عدم رعایت دقیق بهداشت در طول دوره نقاهت پس از عمل می تواند باعث تجمع عفونت های باکتریایی شود.

وقتی دستورالعمل های بعد از عمل را رعایت نکنید، خاک، گرد و غبار، قارچ، باکتری و سایر میکروارگانیسم ها در داخل ناف شما جمع می شوند و این منطقه برای تکثیر میکروب ها مساعد می شود و باعث عفونت شدید می شود.

علائم عفونت ناف بعد از ابدومینوپلاستی

شایع ترین علائم عفونت ناف بعد از عمل جراحی شکم، ترشحات قهوه ای، زرد، سفید یا خونی است که از ناف خارج می شود. یکی دیگر از علائم رایج عفونت در ناف در دوران نقاهت بوی نامطبوع است.

علاوه بر این، ممکن است یک اسکار دائمی در نزدیکی پایین شکم یا اطراف ناف ایجاد شود. اگرچه جای زخم با گذشت زمان بهبود می یابد، اما به طور کامل محو نمی شود.

استفاده از کرم های تجویز شده توسط پزشک، بر اساس دستورالعمل های وی برای کاهش خطر عفونت بسیار مهم است. برای کاهش خطر عوارض، حداقل به مدت شش ماه از خالکوبی یا تتو خودداری کنید.

اگر متوجه شدید که ناف شما باز یا منقبض شده و ترشحات مکرر یا چرک دارد، ممکن است دچار عفونت شده باشید. یکی دیگر از علائم عفونت، تورم ناف برای چند هفته است.

اگر احساس سفتی در ناف خود کردید، جای زخم برجسته ‌تر و قابل مشاهده ‌تر به نظر می ‌رسید و خون بیشتری در برش اطراف ناف خود داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید و به دنبال درمان فوری باشید.

درمان عفونت ناف بعد از ابدومینوپلاستی

تامی تاک یک روش بسیار قابل اعتماد است و با پیروی از دستورالعمل ‌های پزشک پس از عمل، نتایج بسیار خوبی را ایجاد می‌ کند. پزشک شما پس از انجام عمل، برنامه دقیقی در مورد مراقبت از ناف شما ارائه می دهد.

به عنوان مثال، پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که محل برش را با محلول های آب نمک یا آب گرم تمیز کنید. در حالی که ناف شما ممکن است بعد از چند هفته التهاب مختصری داشته باشد، اما با گذشت زمان این التهاب در عرض شش ماه ناپدید می شود.

علاوه بر این، بهترین دکتر پیکرتراشی در یزد برای مقابله با عفونت ها آنتی بیوتیک تجویز می کند. برخی از جراحان عمل آنتی بیوتیک های داخل وریدی تجویز می کنند تا از خطر عفونت در ناف جلوگیری کنند. استفاده از پماد نئوسپورین در محل برش اطراف ناف حداقل دو بار در روز به مدت ۲ تا ۵ روز بسیار مهم است.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *