جراحی ابدومینوپلاستی در یزد

جراحی ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

داشتن تناسب اندام و زیبایی ظاهری درخواستی است که همه افراد علی الخصوص خانم های جوان به دنبال آن هستند. علاوه بر چاقی و داشتن چربی اضافی، پوست شل و آویزان نیز می تواند تاثیر نامطلوبی در ظاهر فرد داشته باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی انواع روش های جراحی و غیر جراحی ارائه شده است تا فرد را به اندام ایده آل و دلخواهش برساند. یکی از بهترین این روش ها، جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی است.

ابدومینوپلاستی چیست؟!

جراحی ابدومینوپلاستی که به نام تامی تاک نیز شناخته می شود، یک عمل جراحی زیبایی برای بهبود شکل و ظاهر شکم است. در طی انجام این عمل، پوست و چربی اضافی شکم برداشته شده و بافت همبند در شکم (فاسیا) معمولا با بخیه سفت می شود. این نوع جراحی معمولا توسط بیماران مبتلا به شلی یا افتادگی بافت‌ها پس از بارداری یا کاهش وزن زیاد انجام می‌شود. اگر چربی یا پوست اضافی در ناحیه شکم یا عضلات ضعیفی در این ناحیه ضعیفی دارید، ممکن است انتخاب کنید که جراحی ابدومینوپلاستی انجام دهید.

انواع تکنیک های ابدومینوپلاستی

تکنیک جراحی که توسط جراح اتخاذ می شود به پارامترهای مختلفی مانند وضعیت پوست، اهمیت چربی اضافی، تون عضلات شکم، مورفولوژی کلی، درخواست ها و انتظارات بیمار بستگی دارد. همه افراد متفاوت هستند: بدن های مختلف، وزن های متفاوت و نیازهای متفاوت. بنابراین جراح برای هر شخص روشی را به کار می برد که به بهترین وجه به دستیابی به اهداف زیبایی مورد نظر آن کمک می کند. سه تکنیک جراحی ابدومینوپلاستی عبارتند از:

مینی ابدومینوپلاستی
ابدومینوپلاستی کامل (استاندارد)
ابدومینوپلاستی کشیده

جراحی ابدومینوپلاستی کامل

ابدومینوپلاستی کامل با جابجایی ناف انجام می شود یک عمل جراحی است که شامل برداشتن پوست اضافی و بافت چربی بین ناف و ناحیه شرمگاهی و سفت کردن پوست سالم است. در صورت لزوم می‌توان آن را با لیپوساکشن شکم یا سفت شدن عضلات شکم، به ویژه در صورت دیاستاز یا فتق تکمیل کرد.

مدت زمان انجام این عمل که توسط جراح تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی (بی حسی نخاعی یا اپیدورال) انجام می شود، بسته به وضعیت فرد، بین ۱:۳۰ تا ۳ ساعت متغیر است. مدت بستری شدن در بیمارستان معمولا از ۱ تا ۴ روز متغیر است. نمود ظاهری این جراحی بین ۳ تا ۶ ماه پس از جراحی ابدومینوپلاستی قابل مشاهده است.

پس از این نوع مداخله، به بیماران توصیه می شود از یک سبک زندگی سالم (رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی) پیروی کنند.

ابدو استاندارد

جراحی مینی ابدومینوپلاستی

مینی تامی تاک در یزد

این روش شامل برش کوچکتری نسبت به ابدومینوپلاستی کامل است و عمدتا بر قسمت پایین شکم شما متمرکز است. بیماری که نگرانی اصلی او افتادگی شکم، شل شدن پوست یا علائم کشش در قسمت پایین شکم است، ممکن است برای رسیدن به اهداف خود بر این روش توجه کند.

این تکنیک معمولا شامل یک برش منفرد درست بالای برآمدگی ناحیه شرمگاهی است. جراح ماهیچه های شل شکم شما را سفت کرده و پوست اضافی را برای ایجاد دیواره شکمی صاف تر و محکم تر می کند.

جراحی ابدومینوپلاستی کشیده

این روش توسعه یافته به قسمت فوقانی و پایین شکم و همچنین پهلوهای شما می پردازد. اگر فردی هستید که وزن زیادی از دست داده اید و اکنون از شل شدن پوست در اطراف شکم و باسن خود رنج می برید، این روش بسیار عالی است. همچنین برای افرادی که چندین بارداری را تجربه کرده اند، مفید است.

این روش شامل یک برش بزرگ‌تر است، اما از طریق آن، جراح شما می‌تواند دیواره شکم شما را سفت کند و پوست اضافی در قسمت فوقانی و پایین شکم و همچنین باسن شما را از بین ببرد که  به داشتن اندامی نازک‌تر، محکم‌تر و خوش فرم‌تر کمک می کند.

تامی تاک کشیده در یزد

جراحی ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

 • برای انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید.
 • پوست اضافی (که خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است) در سراسر ناحیه شکم داشته باشید.
 • شما باید وزن ثابتی داشته باشید؛ به طوری که بعد از جراحی شکم آن را حفظ کنید.
 • چند هفته قبل و بعد از جراحی نباید سیگار بکشید یا باید آمادگی ترک سیگار را داشته باشید.
 • در نهایت، شما باید انتظارات واقع بینانه ای برای نتیجه عمل جراحی زیبایی شکم داشته باشید. به عنوان مثال، در حالی که جراحی شکم به شما شکمی سفت‌تری می‌دهد، یک اسکار افقی نیز بر جای می‌گذارد که در زیر ناحیه شکم گسترش می‌یابد.

به طور کلی می توان گفت که ابدومینوپلاستی برای افراد زیر مناسب است:

 • خانم هایی که بارداری های متعددی داشتند و در نتیجه آن پوست شکم آن ها شل و آویزان شده است. (ابدومینوپلاستی بعد از بارداری )
 • افرادی که به دلیل تغییر قابل توجه وزن و لاغری بیش از اندازه، دچار شلی و افتادگی پوست و چربی در ناحیه شکم شده اند.
 • افرادی که تحت عمل های جراحی شکم مانند لیپوماتیک قرار گرفته اند و در نتیجه آن شلی و افتادگی پوست پیدا کرده اند.
 • افرادی که عضلات شکم ضعیف داشته و شکم افتاده پیدا کرده اند.

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

جراحی ابدومینوپلاستی در روش استاندارد یا کشیده شامل برداشتن بخش بزرگی از پوست بین ناف و شرمگاهی است. سپس پوست واقع در بالای ناف به منظور بازسازی دیواره شکمی با پوست با کیفیت خوب، مجددا به سمت پایین کشیده می شود. در طی این جراحی می توان چربی اضافی را با لیپوماتیک برداشته و عضلات منبسط شده را دوباره به حالت کشش قرار داد.

در طی این جراحی دو برش ایجاد می شود:

 • یک برش در سطح کاشت موهای ناحیه تناسلی (اسکار عرضی) این بسته به اندازه و محل پوست برداشته شده کم و بیش طولانی است.
 • یک برش در اطراف ناف (اسکار دایره ای اطراف ناف).
جراحی زیبایی شکم ابدومینوپلاستی کامل با جابه جایی ناف

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

 • با انواع لباس از جمله لباس شنا بهتر به نظر می رسید.

از این پس می توانید بدون نگرانی در کنار خانواده از اوقات فراغت در ساحل یا استخر لذت ببرید.

 • شما احساس بهتری خواهید داشت

نگاه کردن در آینه و احساس غرور و رضایت از ظاهر می تواند کمک زیادی به اعتماد به نفس شما کند. اما جدای از جنبه زیبایی بدن که پس از جراحی ابدومینوپلاستی حاصل می شود، باید به بخش عملکردی آن نیز اشاره کرد. برای بیماران حرکت کردن، انجام فعالیت هایی که قبلا ناخوشایندتر یا دشوارتر بوده اند، آسان تر است.

اسکارهای ابدومینوپلاستی چگونه است؟

اسکارها در طی هفته ‌های پس از مداخله به دقت بررسی می ‌شوند. در طی دو یا سه ماه اول پس از عمل، جای زخم صورتی به نظر می رسد. پس از ماه سوم، آن ها به تدریج طی ۱ تا ۳ سال شروع به محو شدن می کنند. بهبودی خوب به وضعیت سلامتی یا سبک زندگی بیمار بستگی دارد. در برخی موارد، این درمان می تواند به خطر بیفتد، به ویژه در صورت چاقی، دیابت، سیگار کشیدن یا بهداشت شخصی ناکافی.

مراقبت های بعد از تامی تاک

 • زخم ها تمیز و ضد عفونی می شوند.
 • داروهای مسکن و ضد التهاب در طول بستری داده می شود و برای بازگشت به خانه تجویز می شود.
 • لازم است حداقل به مدت دو هفته استراحت کامل انجام شود.
 • لازم است در زمان های مقرری که پزشک تعیین می کند برای معاینه و بررسی وضعیت اسکارها با مطب پزشک مراجعه شود.
 • غلاف نگهدارنده باید در روز و شب به مدت ۲ تا ۴ هفته (طبق توصیه جراح) پوشیده شود.
 • دوش گرفتن تا زمان برداشتن پانسمان ممنوع است، حمام، شنا، جکوزی، به مدت ۴ هفته ممنوع است.
 • تمام حرکات زندگی روزمره مجاز هستند؛ به جز حمل بارهای سنگین
 • شروع مجدد ورزش از هفته ششم بعد از عمل قابل انجام است.
 • از مصرف داروهای حاوی آسپرین خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور مستقیم روی زخم ها خودداری کنید.

حتما بخوانید چه روش های برای کاهش تورم بعد از ابدومینوپلاستی وجود دارد؟!

معایب جراحی ابدومینوپلاستی

 • شما یک جای زخم در قسمت پایین شکم خواهید داشت

زمانی که تامی تاک کشیده انجام شود، بیماران ممکن است اسکار طولانی‌تری داشته باشند که پنهان کردن آن دشوارتر است. برای ایجاد انتظارات صحیح از این روش، بیماران باید بدانند که اسکارها بسته به مقدار بافتی که باید برداشته شود طولانی ‌تر یا کوتاه ‌تر هستند. البته همچنان روش هایی برای برطرف کردن جای بخیه و اسکارهای ناشی از ابدومینوپلاستی وجود دارد.

 • در صورت بارداری یا افزایش وزن نتایج جراحی تغییر می کند

نتایج به دست آمده با ابدومینوپلاستی تنها در صورتی طولانی مدت یا دائمی است که بیمار متعهد به پیروی از توصیه های خاصی باشد. به عنوان مثال، افزایش وزن بیش از اندازه بعد از عمل جراحی می تواند یک بار دیگر ظاهر شکم و نتایج حاصل از ابدومینوپلاستی را تغییر دهد.

 • باید از کار مرخصی بگیرید

روند بهبودی در مقایسه با سایر روش‌های جراحی پلاستیک، مانند لیپوساکشن، سخت ‌تر است. بیماران باید بتوانند حداقل دو هفته از محل کار خود مرخصی داشته باشند تا استراحت کنند و پس از انجام عمل جراحی شکم بهبود یابند.

ابدومینوپلاستی بعد از بارداری

عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی چیست؟

مانند هر جراحی دیگری، بعد از ابدومینوپلاستی نیز عوارضی ممکن است دیده شود و ممکن است این عوارض احتمالی مربوط به جراحی و بیهوشی رخ دهد:

 • هماتوم
 • عفونت
 • افیوژن مرتبط با جریان لنف و تراوش چربی
 • نکروز پوست (به خصوص در مورد دیابت و سیگار کشیدن)
 • تغییر در حساسیت دیواره شکم
 • حوادث ترومبوآمبولیک مانند فلبیت یا آمبولی ریه

برخی از این عوارض بسیار نادر بوده و کمتر بروز می کند، به طور کلی پیشنهاد می شود برای انجام جراحی تامی تاک حتما به بهترین جراح زیبایی شکم مراجعه کنید تا از بسیاری از عوارض احتمالی جراحی پیشگیری شود.

سخن آخر

قبل از در نظر گرفتن مزایا و معایب انجام عمل جراحی شکم، باید مطمئن شوید که کاندیدای واجد شرایط برای این عمل هستید یاخیر. بنابراین اگر می ‌خواهید شکمی صاف ‌تر و ناحیه شکمی مشخص ‌تر داشته باشید، امروز با بهترین جراح ابدومینوپلاستی در یزد مشورت کنید.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *