بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

ابدومینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی بدن است که اخیرا طرفداران زیادی پیدا کرده است و افراد زیادی علی الخصوص خانم ها به دنبال انجام آن هستند. در این میان بسیاری از خانم ها همواره چالش این مسئله را دارند که آیا می توانند بعد از انجام جراحی ابدومینوپلاستی می توانند باردار شوند یا خیر؟ در این مقاله سعی شده است که به تفصیل درباره این موضع و تمامی جوانب بارداری بعد از جراحی ابدومینوپلاستی پرداخته شود.

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

آیا می توان بعد از ابدومینوپلاستی باردار شد؟

به طور کلی هیچ منعی برای حاملگی بعد از انجام جراحی ابدومینوپلاستی وجود ندارد؛ با این وجود توصیه می شود که اگر فردی قصد انجام ابدومینوپلاستی را دارد بهتر است بعد از اتمام دوران بارداری و زایمان اقدام به این جراحی کند؛ اکثر افرادی که برای ابدومینوپلاستی اقدام می کنند، به دلیل داشتن زایمان های متعدد، شکم شل و افتاده ای پیدا کرده اند و در واقع بین عضلات جدار شکم آن ها فاصله افتاده و قوام خود را از دست داده است؛ در طی جراحی ابدومینوپلاستی این عضلات در جای خود فیکس شده و به هم نزدیک می شوند و پوست اضافی شکم نیز برداشته می شود. در برخی از موارد در صورتی که نیاز به خروج چربی های اضافی نیز باشد می توان به صورت همزمان جراحی لیپوماتیک را نیز انجام داد؛ در نتیجه اگر این جراحی قبل از بارداری انجام شود، مجددا عضلات جدار شکم از هم فاصله گرفته و شکل شکم به قبل از ابدومینوپلاستی بر می گردد.

بنابراین بهتر است که ابدومینوپلاستی بعد از آخرین بارداری انجام شود تا نتیجه جراحی باقی بماند؛ با این وجود اگر هم بارداری بعد از حدود ۶ ماه از اتمام ابدومینوپلاستی انجام شود، منعی نداشته و می توان تحت نظارت پزشک متخصص این دوران را خوبی طی نمود.

عوارض بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی بعد از بارداری

بسیاری از افراد نگران این هستند که اگر بعد از ابدومینوپلاستی و سفت شدن عضلات شکم باردار شوند، آیا ممکن است برای سلامتی مادر و جنین خطر و عوارضی به همراه داشته باشد؟

در جواب این سوال باید بدانید که معمولا در اوایل بارداری شکم مادر چندان بزرگ نخواهد شد، و دلیل این امر همان سفت شدن عضلات شکم است ولی به مرور زمان و با گذشت زمان بیشتری از بارداری شکم بزرگتر خواهد شد. این روند کاملا طبیعی بوده و خطری برای سلامتی مادر و جنین نخواهد داشت.

مزایای انجام ابدومینوپلاستی بعد از بارداری

انجام این جراحی بعد از بارداری مزایای فراوانی به همراه دارد که می توان از جمله آن ها به موراد زیر اشاره نمود:

  • فرم شکم بعد از بارداری را به حالت طبیعی و ززیبا برمی گرداند.
  • پوست های اضافه و آویزان شکم برداشته می شود.
  • سبب برطرف شدن مشکل بی اختیاری ادرار بعد از ایمان می شود.
  • می تواند در درمان دردهای بعد از بارداری بسیار کمک کند.

چند وقت بعد از بارداری می توان اقدام به جراحی زیبایی شکم کرد؟!

بهتر است حداقل ۶ ماه تا یک سال بعد از بارداری و بعد از بین رفتن تمام تورم های ناحیه شکم، جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) انجام شود. به طور کلی زایمان علی الخصوص سزارین عوارض خاص خود را دارد و همچنین این عوارض با توجه به بدن هر فرد ممکن است متغیر باشد، در نتیجه برای تعیین بهترین زمان انجام جراحی ابدومینوپلاستی بعد از بارداری بهتر است با جراح زیبایی شکم مشورت نمایید.

جراحی ابدومینوپلاستی و سزارین به صورت همزمان

برخی از خانم ها این سوال را مطرح می کنند که آیا امکان انجام جراحی همزمان ابدومینوپلاستی و زایمان سزارین وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که نمی توان به هیچ عنوان این دو جراحی را به صورت هزمان انجام داد و دلایل مختلیف برای این مسئله می توان مطرح نمود از جمله:

  • جراحت مادر در صورت انجام همزمان ابدومینوپلاستی و سزارین بیشتر خواهد بود زیرا بدن مادر به دلیل بارداری بسیار ضعیف شده است.
  • به صورت طبیعی بعد از سزارین، مادر حداقل به مدت یک تا دو هفته درد را تجربه می کند؛ حال اگر این جراحی به صورت همزمان با ابدویمنوپلاستی انجام شود، درد مادر دو چندان خواهد شد.
  • احتمال خونریزی بعد از جراحی بسیار بیشتر خواهد شد و در نتیجه سبب کم خونی مادر می شود.
  • از آنجا که بعد از سزارین، شکم تا مدتی همچنان ورم دارد، بهتر است صبر کرده تا این ورم خوابیده و میزان واقعی پوست اضافی شکم مشخص شود تا نتیجه جراحی ابدومینوپلاستی بهتر گردد.
خطرات بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

جمع بندی

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی در کنار انتخاب یک جراح کاربلد و حرفه ای از فاکتورهای بسیار مهم در کسب نتیجه مطلوب از جراحی خواهد بود؛ در نتیجه برای اینکه بعد از ابدومینوپلاستی نتیجه برداشتن پوست اضافی شکم و سفت عضلات آن همچنان باقی بماند بهتر است که بارداری وجود نداشته باشد و خانم هایی که مایل هستند ابدومینوپلاستی انجام دهند، این عمل را به بعد از بارداری موکول نمایند.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *