درمان تورم بعد از ابدومینوپلاستی

درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی مشکل است؟ پس از ابدومینوپلاستی ایجاد تورم کاملاً طبیعی است. زیرا بدن در حال بهبود می‌باشد. اما این تورم ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد. به طور کلی پس از هر جراحی مقداری تورم ممکن است ایجاد شود و در مورد ابدومینوپلاستی بیشتر تورم ایجاد شده طی چهار هفته بهبود خواهد یافت. اما گاهی ممکن است به حدود ۶ ماه زمان نیاز باشد تا تورم به طور کامل از بین برود

درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی

دلایل تورم بعد ابدومینوپلاستی

عوامل بسیاری بر تورم پس از این جراحی تاثیرگذار است که بعضی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • سبک زندگی فرد
 • سیگار کشیدن
 • وضعیت کلی سلامت عمومی
 • سن
 • پاسخ ایمنی بدن

راهکارهای هوشمندانه درمان تورم بعد از ابدومینوپلاستی

 با توجه به عواملی که گفته شد میزان و مدت تورم در افراد مختلف متفاوت می‌باشد. اما جهت کاهش و درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

استراحت کردن

بدن پس از جراحی و در زمانی بهبودی انرژی بیشتری جهت ترمیم بافت‌های زخمی مصرف می‌نماید. بنابراین ممکن است بیشتر از زمان معمول احساس خستگی داشته باشید. لازم است در چند هفته‌ی اول پس از جراحی به میزان کافی استراحت کنید و خواب کافی داشته باشید. در زمان استراحت سیستم ایمنی بدن بر بهبود و ترمیم بافت‌های آسیب دیده تمرکز می‌کند.

نه تنها باید خواب کافی داشته باشید بلکه باید میزان فعالیت و حرکات روزمره خود را نیز کاهش دهید. اگر تمایل ندارید که تمام مدت در تخت بمانید می‌توانی زمان بیشتری را روی مبل بنشینید یا دراز بکشید و فعالیت‌هایی را انجام دهید که احتیاج به تحرک زیادی ندارند. این کار به درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی کمک زیادی می کند.

در چند هفته اول پس از جراحی حرکت کردن ممکن است برای شما سخت باشد، بنابراین از انجام ورزش، کارهای روزمره و فعالیت‌های شدید به مدت حداقل ۴ تا ۶ هفته پرهیز نمایید اما توصیه می‌شود هر ساعت چند دقیقه به طور آرام قدم بزنید تا با فعال نگه داشتم سیستم گردش خون از ایجاد لخته و تجمع مایعات (تورم) جلوگیری شود.

لباس‌های مخصوص پس از جراحی بپوشید!

پس از جراحی لباس‌های کشی مخصوص جهت فشرده سازی روی شکم استفاده نمایید. این لباس‌های مخصوص، فشار ملایمی را به شکم در دوره‌ی بهبودی وارد می‌کنند که باعث کاهش تورم و درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی در ناحیه جراحی می‌شود. علاوه بر این تاثیرات دیگری نیز دارند که برخی از آنه عبارتند از:

 •  از باز شدن زخم‌ها جلوگیری می‌کنند
 • کبودی‌ها را کاهش می دهند
 • از ایجاد عفونت در زخم‌ها جلوگیری می‌کنند.
 • باعث سرعت بخشیدن مراحل بهبودی می‌شوند.
 • ناراحتی و درد شکمی را کاهش می‌دهند.
 • به شکل دادن شکم کمک می‌کنند.
 • در بعضی تحقیقات نشان داده شده است که حتی از ایجاد بافت اسکار پس از جراحی نیز جلوگیری می‌کنند.

طراحی این لباس ها به صورت بدون درز با پارچه‌های ضد رطوبت است که دارای خواص ضد باکتریایی نیز می‌باشد. لباس‌ها را از داروخانه تهیه نمایید و به جنس و کیفیت آن دقت کنید. بهتر است لباسی را انتخاب نمایید که جراح به شما پیشنهاد داده است.

بیشتر بخوانید: جراحی همزمان ابدومینوپلاستی و پیکرتراشی

مراقبت درن و ترشحات باشید!

در تکنیک های جدید ابدومینوپلاستی از درن (لوله‌های نازک کوچکی که پس از جراحی در پوست قرار می‌گیرند تا خون و مایعات اضافی را جمع آوری نماید) استفاده نمی‌شود  اما در روش های کلاسیک ممکن است بعضی از جراحان از درن استفاده نمایند که مراقبت از آن‌ها اهمیت به سزایی در کاهش تورم دارد، درن‌ها به طور متوسط سه بار طی ۲۴ ساعت باید تخلیه شوند.

مصرف داروهای ضدالتهاب تنها با اجازه‌ی پزشک باید انجام شود.

با اینکه مصرف داروهای ضدالتهابی یکی از سریعترین روش‌های درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی است. اما مصرف آنها باید تحت نظر پزشک باشد. پس از جراحی مصرف هر گونه دارویی (حتی داروهای بدون نسخه) تنها با اجازه‌ی پزشک مجاز می‌باشد.

داروهای ضدالتهاب که به صورت معمول مصرف می‌شوند مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین می‌توانند خون را رقیق کنند و در زمینه لخته شدن خون مشکلاتی را به وجود بیاورند یا اینکه باعث ایجاد خونریزی شوند.

به طور کلی مصرف داروهای ضد التهابی با اینکه باعث کاهش درد و تورم می‌شود اما  به صورت طولانی مدت به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند.

غذاهای مفید برای درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی

غذای سالم مصرف کنید و به میزان کافی آب بنوشید.

یک رژیم غذایی سالم جهت تسریع بهبودی و درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی اثرات چشمگیری دارد. بدن برای بهبودی احتیاج به ویتامین‌ها و مواد مغذی دارد. بهتر است از منابع غذایی تازه مصرف نمایید، اگر قصد استفاده از مکمل‌ها را دارید باید تحت نظر پزشک مصرف شود. از مصرف غذاهای شیرین، شور یا فرآوری شده پرهیز نمایید (این مواد باعث تجمع آب و ایجاد تورم می‌شوند) و به جای آن میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.

پس از جراحی آب بیشتری مصرف نمایید، آب باعث دفع سموم می‌شود، بدن را هیدراته نگه می‌دارد که باعث کاهش تورم می‌شود.

پانسمان زخم

پانسمان‌های فشار منفی باعث کاهش و درمان ورم پس از جراحی ابدومینوپلاستی در یزد یا هر جای دیگری می‌شوند. این پانسمان‌ها مایع اضافی در محل زخم را با فناوری‌های جدید از محل زخم خارج می‌کنند و علاوه بر کاهش تورم از عفونی شدن زخم و تشکیل بافت اسکار پیشگیری می‌کنند، بنابراین در انتخاب پانسمان خود دقت نمایید.

هدف ما در این مقاله ارائه راهکارهای بسیار مفید و کاربردی برای کاهش تورم بعد انجام عمل پیکرتراشی در یزد و درمان ورم بعد از ابدومینوپلاستی بود. در صورتی که عمل زیبایی ابدومینوپلاستی انجام داده اید به کار گیری روش های ذکر شده به درمان و کاهش تورم شما بعد از عمل جراحی کمک شایانی خواهد کرد.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *