سن مناسب ماموپلاستی

مناسب ترین سن برای ماموپلاستی

آنچه می خوانید...

سن مناسب برای ماموپلاستی متناسب با هر فرد ممکن است متفاوت باشد، اما در حالت کلی، این روش در حدود ۱۸ تا ۴۰ سالگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این محدوده سنی، سینه‌ها معمولاً به طور طبیعی رشد و تغییر می‌کنند و ممکن است شکل و اندازه آن‌ها به دلیل عواملی مانند بارداری، لاغری، پیری و یا سایر تغییرات بدنی تحت تأثیر قرار بگیرد. اگر شما احساس می‌کنید که اندازه یا شکل سینه‌هایتان باعث ناراحتی و ناامیدی شده است و این موضوع بر کیفیت زندگی شما تأثیر می‌گذارد، ماموپلاستی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد. ولی تصمیم نهایی برای انجام ماموپلاستی باید با مشاوره پزشک اعمال جراحی تعیین شود تا با بررسی ویژگی‌های فیزیکی، تاریخچه پزشکی و نیازهای شخصی شما، بهترین زمان را برای اقدام به ماموپلاستی تعیین شود.

بهترین سن برای انجام ماموپلاستی کاهشی و افزایشی

بهترین سن برای ماموپلاستی کاهشی و افزایشی

انجام ماموپلاستی در یزد از دو نوع افزایشی و کاهشی برخوردار است که برای انجام هریک از آن ها محدوده سنی خاصی دارد.

سن مناسب برای ماموپلاستی کاهشی بستگی به عوامل مختلفی چون ایجاد درد در سرشانه‌ها و قسمت عمقی گردن، مشکلات ناشی از نامتوازنی بدن و عدم توانایی انجام فعالیت‌های روزمره را به همراه خواهد داشت. با این حال، تصمیم نهایی برای اقدام به ماموپلاستی کاهشی باید با مشاوره پزشک اعمال جراحی تعیین شود. پزشک شما با بررسی وضعیت سینه‌ها، اندازه، شکل و ساختار آن‌ها، همچنین ارزیابی مشکلات مربوط به سینه‌های بزرگ شما، بهترین زمان را برای انجام ماموپلاستی کاهشی تعیین خواهد کرد. با توجه به تمامی موارد ذکر شده معمولاً، ماموپلاستی کاهشی در سنین بالغی مانند ۲۰ تا ۵۰ سالگی انجام می‌شود ولی بهتر است هر فرد به صورت جداگانه بررسی شود و تصمیم نهایی با توجه به وضعیت شخصی او اتخاذ شود.

جراحی ماموپلاستی افزایشی هم نیاز به رسیدن به سن قانونی برای تصمیم‌گیری در مورد جراحی دارد. این سن قانونی ممکن است با توجه به قوانین و مقررات محل زندگی و کشور شما متفاوت باشد. به عنوان مثال، در بسیاری از کشورها، سن قانونی برای انجام جراحی زیبایی و برخی از جراحی‌های تغییر شکل بدن ۱۸ سال است، اما در برخی جوامع و کشورها ممکن است این سن بالاتر باشد؛ همچنین، در نظر داشته باشید که ماموپلاستی افزایشی یک جراحی است و نیازمند بررسی دقیق و مشاوره پزشک است.

علت انجام ندادن جراحی ماموپلاستی در سن پایین

این موضوع می تواند بنا به دلایل مختلفی باشد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ تغییرات طبیعی: در سنین جوانی، سینه‌ها همچنان در فرآیند رشد و توسعه قرار دارند این موضوع باعث تغییر شکل و اندازه سینه شوند.

✳️ بارداری: اگر شما در آینده قصد دارید بچه دار شوید و شیردهی را تجربه کنید، ممکن است پزشک توصیه کند که جراحی ماموپلاستی را به تأخیر بیاندازید، زیرا این جراحی می تواند برروی شیردهی تاثیر داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماموپلاستی در دوران شیردهی این مقاله از سایت را مطالعه کنید.

✳️ عوارض و مشکلات جراحی: هر جراحی دارای ریسک‌ها و عوارضی است. در سنین جوانی انجام این عمل می تواند با عوارضی مثل عفونت، خونریزی درد همراه باشد.

با توجه به تمامی موارد گفته شده دقت داشته باشید تا حتما در مورد وضعیت شخصی خود با یک پزشک با تجربه مشورت نمایید تا وضعیت سینه‌ها و تاریخچه پزشکی را بتوان بررسی کرد و مشخص کرد آیا انجام این عمل برای شما مناسب است یا خیر.

انجام ماموپلاستی در سنین بالا

انجام ماموپلاستی در سنین بالا می‌تواند برای برخی افراد مناسب باشد ولی عواملی مانند عوارض جراحی، تحمل بدن، زمان بازیابی و تأثیر روی سلامت عمومی باید به‌طور دقیق مورد بررسی قرار گیرند. به طور کلی، اگر یک فرد سالم، بدون مشکلات جدی سلامتی باشد و توانایی تحمل جراحی را داشته باشد، ماموپلاستی در سنین بالا قابل انجام است ولی دقت داشته باشید که در سنین بالا معمولاً زمان بازیابی بدن کمی طولانی‌تر خواهد بود و از همه مهم تر فرد می بایست مراقبت های بعداز عمل را جدی بگیرید.

در هر صورت، مهم است که با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بعد از بررسی سامت جسمانی و میزان توقعات خود از عمل بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

سوالات متداول

چه فصلی برای انجام ماموپلاستی مناسب است؟

این جراحی را می‌توان در هر فصلی انجام داد اما هر فصل دارای مزایا و محدودیت‌های خاصی خود است. در زمستان و پاییز، به دلیل کمترین فعالیت در فضای باز و کمبود نور آفتاب، ممکن است بازیابی بیشتری داشته باشد. به علاوه، پوشیدن لباس‌های گرم و لایه‌های بیشتر می‌تواند نقاط تزریق و جراحی را پنهان کند.
همچنین در فصل‌های گرم، ممکن است عرق زیاد، تعریق و مراقبت از زخم‌ها دشوارتر باشد. اما با توجه به اینکه هر فصل دارای مزایا و محدودیت‌های خاصی است، پیشنهاد می‌شود با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین زمان را برای انجام ماموپلاستی در نظر بگیرید.

آیا سن برروی نتیجه ماموپلاستی تاثیر گذار است؟

سن هم جزء عوامل تاثیر گذار برروی نتیجه است چرا که افزایش سن باعث کاهش انعطاف پذیری پوست می شود علاوه بر آن تغییرات دیگر مانند بارداری، شیردهی یا تغییرات وزن  نتیجه عمل را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

در نهایت…

همانطور که خواندید سن مناسب برای ماموپلاستی متفاوت است و بستگی به عوامل مختلفی مانند سلامت عمومی، تحمل جراحی و انتظارات فرد و … دارد. ولی در حالت ۱۸  تا ۴۰ سالگی معمولاً معتبرترین سن برای این جراحی است، اما انجام ماموپلاستی در سنین بالا نیز ممکن است، با ارزیابی دقیق و مشاوره پزشکی باشد. اگر سوالی در رباطه با این موضوع دارید که پاسخ آن را دریافت نکردید در قسمت انتهایی مقاله (نظرات) مطرح نمایید.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *