عوارض لیپوساکشن

عوارض لیپوساکشن

آنچه می خوانید...

عوارض لیپوساکشن نیز مانند تمامی جراحی ها بسیار طبیعی و بدیهی است. هنگامی که رژیم غذایی و ورزش نمی تواند رسوبات چربی سرسخت را از بین ببرد، از لیپوساکشن برای کانتور کردن بدن با حذف چربی های اضافی استفاده می شود. افراد به دلایل مختلف از مسائل سلامتی گرفته تا عدم اعتماد به نفس تحت این عمل جراحی قرار می گیرند. با این حال، مانند هر جراحی دیگری، مهم است که قبل از انجام عمل، عوارض جانبی بالقوه لیپوساکشن را در درازمدت در نظر بگیرید. در این مقاله به برخی از عوارض شایع و نادر این عمل اشاره شده و نکات مفیدی در مورد کاهش عوارض لیپوساکشن ارائه شده است.

رایج-ترین عوارض لیپوساکشن

رایج ترین عوارض لیپوساکشن

امروزه لیپوساکشن به روش های مختلفی انجام می شود که هر کدام روش و دوره نقاهت خاصی دارند. با این حال، این جراحی دارای برخی از عوارض جانبی مشترک در بین تمام روش ها است. در ادامه به برخی از شایع ترین عوارض لیپکتومی به اختصار اشاره می شود:

 • کبودی
 • تورم
 • خواب آلودگی
 • بی حسی
 • درد و ناراحتی
 • جای زخم
 • تخلیه مایع
 • توده ها و برجستگی ها
 • سروما
 • حالت تهوع
 • کبودی

از آنجایی که در جراحی لیپوساکشن یک دستگاه ساکشن کوچک برای استخراج سلول های چربی به بدن وارد می شود، ممکن است برخی از رگ های خونی در ناحیه درمان پاره شده و کبودی ایجاد کنند. در هر صورت، ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی کبودی ها کاهش می یابد.

تورم

تورم یک واکنش بسیار طبیعی به جراحی و ضربه می باشد. بنابراین، بدون توجه به اینکه چه روشی برای لیپوماتیک انتخاب می کنید، پس از لیپوساکشن، تورم خفیف تا شدید را تجربه خواهید کرد. تورم در هفته اول پس از عمل به طور مداوم افزایش می یابد، اما با بهبودی بدن، کاهش می یابد. تورم ممکن است در روش های تهاجمی تر برای سه تا شش ماه باقی بماند.

خواب آلودگی

اگر تحت عمل لیپوپلاستی تهاجمی با بیهوشی عمومی قرار بگیرید، تا دو روز بعد از عمل خواب‌آلود خواهید بود. مهم است که تا آنجا که می توانید مایعات بنوشید و تا زمانی که مواد بیهوشی از بدن شما خارج شوند، استراحت کافی داشته باشید.

بی حسی

در تمام روش های لیپوساکشن، جراح داروهای بی حس کننده مانند افدرین و لیدوکائین را برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان قبل از ایجاد برش تزریق می کند. بنابراین، بی حسی پس از لیپوساکشن اولین عارضه جانبی و اجتناب ناپذیر این روش است که ممکن است مدت زیادی طول بکشد. همچنین، بی حسی می تواند به دلیل تورم بیش از حد در ناحیه عمل شده رخ دهد. در برخی موارد نادر، بیمار ممکن است برای همیشه دچار کاهش حساسیت در ناحیه تحت درمان شود.

درد و ناراحتی

تقریباً همه بیماران پس از لیپوپلاستی درد و ناراحتی را تجربه می کنند. با این حال، درجه آن به تعداد نواحی تحت درمان، میزان چربی استخراج شده و مواد و روش های مورد استفاده در حین جراحی بستگی دارد. این ناراحتی در روز دوم و سوم پس از جراحی به اوج خود می رسد و به تدریج فروکش می کند. شما می توانید با مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک، درد را کنترل کنید.

جای زخم

تمام روش های لیپوساکشن شامل بریدگی در ناحیه مورد نظر است، بنابراین جای زخم یکی از عوارض اجتناب ناپذیر این جراحی است.

تخلیه مایع

تا ۴۸ ساعت پس از لیپوپلاستی، ممکن است مایع سبکی از برش های شما خارج شود که کاملا طبیعی است.

سروما

از آنجایی که بافت های چربی در حین لیپوساکشن دستکاری می شوند، ممکن است مایع شفاف حاوی پلاسما در زیر پوست جمع شود. بدن چند هفته پس از عمل سروما را جذب می کند، اما جراح در برخی موارد شدید، سروما را با سرنگ یا درن خارج می کند.

حالت تهوع

حالت تهوع می تواند توسط عوامل مختلفی مانند استفاده از بیهوشی، تغییر وضعیت بدن در حین جراحی یا پاسخ طبیعی بدن به ضربه و التهاب ایجاد شود. در حالی که همه افراد پس از لیپوساکشن دچار حالت تهوع نخواهند شد، اما کسانی که این کار را انجام می دهند ممکن است تا چند روز پس از عمل احساس تهوع یا ناراحتی کنند.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *