ماندگاری پروتز سینه چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری پروتز سینه

آنچه می خوانید...

مدت ماندگاری پروتز سینه یکی از سوالات متداولی است که برای خیلی از خانم‌های پیش از انجام عمل ممکن است پیش بیاید. بعضی از افراد گمان می‌کنند که پروتز سینه یک تغییر ماندگار و دائمی است که برای همیشه فرم و اندازه‌ی سینه‌های آنها را تغییر می‌دهد اما واقعیت این است که در اغلب موارد پروتز سینه‌ها ماندگاری برای حداقل یک دهه دارند. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی ماندگاری انواع پروتزها و عوامل تاثیر گذاری در افزایش ماندگاری پروتز سینه اشاره می‌کنیم.

ماندگاری پروتز سینه

ماندگاری پروتز سینه

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است هر سال که از عمر پروتز سینه می‌گذرد احتمال پارگی آن ۱ درصد افزایش می‌یابد، بنابراین پس از ۱۰ سال، ۹۰ درصد احتمال دارد که پروتز سینه‌ شما سالم باشد و بتوانید برای سال‌های بیشتری آن را نگه دارید.

در گذشته متخصصان توصیه می‌کردند که هر ۱۰ سال یک بار پروتزهای خود را تعویض نمائید اما در حال حاضر و با استفاده از مواد بهتر و مطمئن‌تری که در ساخت پروتزها حاصل شده است طول عمر پروتزها افزایش یافته است و به طور متوسط ۱۰ تا ۲۰ سال ماندگاری دارند.

در برخی از خانم‌های به مدت حتی بیشتر از ۲۵ سال پروتزها ماندگاری داشته‌است؛ پس از ۲۵ سال و در صورتی که هیچ گونه مشکلی برای پروتز ایجاد نشده باشد و فرد از ظاهر و اندازه‌ی پروتز سینه رضایت داشته باشد می‌تواند برای مدت بیشتری پروتزهای را داشته باشد.

به طور کلی باید این نکته را بدانید که عوامل متعددی می‌تواند در تغییر شکل پروتزها نقش داشته باشند و منجر به تعویض آنها شود. مهمترین این عوامل عبارتند از:

✳️ شل شدن و افتادگی پوست سینه در طی زمان

✳️ تغییر وزن بدن

✳️ تغییرات هورمونی و تاثیری که روی بافت سینه می‌گذارد

بنابراین در هر زمانی که حس کردید دیگر از شکل و فرم پروتزهای سینه رضایت ندارید می‌توانید جهت جراحی‌هایی مانند لیفت سینه و یا تعویض پروتز سینه اقدام نمائید. برخی افراد پس از چند سال ترجیح می‌دهند پروتزها را برای همیشه خارج سازند.

در جلسه مشاوره با دکتر منصور سعادتی بهترین جراح زیبایی پستان در یزد به طور مفصل در مورد تمامی موارد گفته شده به شما توضیح داده می شود. برای دریافت مشاوره از ایشان با شماره ۰۳۵۳۸۲۷۹۰۳۷ تماس حاصل نمایید.

راهکارهای افزایش ماندگاری پروتز سینه

از جمله مهم تین راه های افزایش ماندگاری پروتز سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رعایت دستورالعمل‌های پس از جراحی

در صورتی که دستورالعمل‌های جراح پس از جراحی را به طور کامل انجام دهید روند بهبودی به خوبی طی می‌شود و ماندگاری پروتزها افزایش می‌یابد. به عنوان مثال استفاده از سینه بندهای مخصوص پس از جراحی علاوه بر کاهش تورم و التهاب به فرم دهی سینه‌ها نیز کمک می‌نماید. همچنین موارد دیگری مانند خوابیدن به پشت و عدم دراز کشیدن به پهلو و یا روی شکم می‌تواند در موفقیت نتایج جراحی تاثیرگذار باشند.

  • انجام معاینات متداول

پس از پروتز سینه باید به صورت منظم و طبق برنامه‌های زمان بندی که جراح به شما اعلام می‌نماید برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید. در طی معاینه هرگونه مشکل مانند پارگی، نشت، تغییر مکان، تشکیل بافت اسکار و سایر مشکلات مروبط به پروتز توسط پزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که مشکلی برای پروتزها ایجاد شده باشد ممکن است لازم باشد پروتزهای قبلی خارج و از پروتزهای جدید استفاده شود.

تشخیص برخی از مشکلات مانند پارگی و نشت در پروتز سالین ساده است. از نشانه‌های پارگی پروتز سالین می‌توان به کاهش حجم و اندازه‌ی ناگهانی سینه‌ها اشاره کرد. پس از اینکه متوجه پارگی پروتز سالین شدید باید طی چند روز سریع به پزشک مراجعه نمائید تا پروتزهای شما خارج شود.

اما تشخیص پارگی در پروتزهای سیلیکونی تقریباُ دشوار است. در برخی از افراد ممکن است توده‌های کوچکی ایجاد شود و یا تغییراتی در اندازه و لمس سینه مشهود باشد اما گاهی اوقات هیچ گونه نشانه‌ی ظاهری وجود ندارد؛ به همین دلیل انجام معاینات منظم جهت بررسی پروتزها پیشنهاد می‌شود.

توصیه می شود افرادی که پروتز سینه دارند هر ۲ سال یک بار جهت ام آر آی مراجعه کنند، تصاویر ام آر آی می‌تواند پارگی‌های و یا مشکلات دیگری که در طی معاینات فیزیکی قابل بررسی نیست را با دقت بیشتری مشخص نماید.

مهم ترین نکاتی که از بروز چنین مشکلی پیشگیری می نماید عبارتند از:

  • سبک زندگی سالم داشته باشید و از تغییر وزن شدید بپرهیزید.
  • تا جایی که می‌توانید به پشت بخوابید و از خوابیدن به پهلو و یا روی شکم که می تواند منجر به فشار روی سینه‌ها شود خودداری نمائید.
  • سیگار کشیدن را ترک کنید چرا که موجب کاهش ماندگاری پروتز سینه شود.
  • از هرگونه ضربه‌های شدید به سمت سینه خودداری نمائید.

دلایل کاهش ماندگاری پروتز سینه

همان طور که اشاره شد در صورتی که مشکلی برای پروتزها ایجاد نشود ماندگاری به مدت ۲۰ سال و یا بالاتر دارند. اما در برخی موارد و با بروز مشکلاتی لازم است تا پروتز سینه زودتر از موعد تعویض و یا خارج شود. برخی از مشکلاتی که ممکن است ایجاد شود و باعث کاهش ماندگاری پروتز سینه شوند عبارتند از:

  • انقباض کپسولی و تشکیل بافت اسکار در اطراف پروتزها
  • پارگی پروتزها
  • ایجاد چروک روی پوست سینه به دلیل کاهش وزن و یا کم شدن حجم پروتزها
  • تغییر در بافت سینه مانند تغییرات دوران بارداری، افزایش وزن، افتادگی سینه

در نهایت …..

ما در این نوشتار در مورد ماندگاری پروتز سینه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم همانظور که مطالعه کردید این موضوع به عوامل مختلفی چون مراقبت های درست بعد از عمل، انجام عمل زیر نظر یک جراح با تجربه و …. بستگی دارد. ولی در حالت کلی ماندگاری بیش از یک دهه است. در صورت داشتن هر سوال دیگری در مورد این موضوع می توانید در بخش انتهایی مقاله یعنی نظرات آن را مطرح نمایید.

دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *