مراقبت بعد از بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی یزد

آنچه می خوانید...

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی چگونه است؟ جراحی زیبایی پلک سبب می شود که پوست اضافی و افتاده پلک بالا از بین رفته و چشمانی زیباتر و جوانتر را برای شما به ارمغان می آورد. بعد از بلفاروپلاستی نیز همانند هر جراحی دیگری لازم است که دستورالعمل های تجویز شده توسط جراح به دقت انجام شود تا نتیجه حاصل از جراحی مطلوب بوده و کمترین عوارض را بعد از جراحی مشاهده کرد. در این مقاله سعی شده است اطلاعات کاملی درباره تمامی اقدامات لازم الجرا بعد از جراحی پلک در اختیار شما قرار داده شود تا بتوانید با اجرای آن ها به نتیجه مطلوب از جراحی دست پیدا کنید.

مراقبت های اولیه بعد از جراحی پلک

چند روز اولیه بعد از جراحی پلک، جهت مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی زمان بسیار مهمی است. در این زمان باید تمامی نکات ذکر شده به دقت اجرا شود؛ در این مدت نیز فرد بیشترین درد و تورم را خواهد داشت و لازم است که فردی همراه وی بوده تا در انجام کارهای شخصی کمک کند.

در چند روز ابتدایی و تا زمانی که هنوز پانسمان بر روی زخم های پلک وجود دارد، باید از استحمام کردن و خیس کردن پانسمان ها خودداری نمود.

بسیاری از افراد تا چند روز بعد از جراحی احساس می کنند که پلک ها متقارن نبوده و یکسان نیستند، این مسئله معمولا به علت تفاوت در سرعت ترمیم زخم های دو پلک و نیز عدم تقارن در دو طرف بدن است که بعد از گذشت مدتی برطرف خواهد شد و هر دو پلک شکل یکسان پیدا می کنند.

به دلیل کند بودن ترمیم زخم ها و بخیه های پلک ها، تا مدت ها بعد از جراحی ممکن است نتوانید به راحتی چشمان خود را باز کنید و احساس سفت بودن در پلک های خود داشته باشید؛ اغین حالت طبیعی بوده و بعد از گذشت حدود ۴ تا ۶ ماه مرتفع خواهد شد.

از بین بردن کبودی و تورم  پلک ها

معمولا بعد از هر جراحی برای از بین بردن تورم و کبودی های محل جراحی شده، لازم است از کمپرس سرد استفاده شود. بعد از جراحی بلفاروپلاستی نیز تا دو روز اولیه بعد از جراحی برای کاهش تورم پلک ها، از کمپرس سرد استفاده می شود. برای این منظور می توان ۱۵ دقیقه کمپرس سرد را بر روی پلک قرار داده و ۱۵ دقیقه استراحت کرده و مجددا کمپرس را بر روی پلک گذاشت.

بعد از گذشت دو روز دیگر نیازی به استفاده از کمپرس سرد نبوده و بهتر است برای گردش و جریان خون بهتر و همچنین بهبودی سریعتر، در محل جراحی از کمپرس گرم استفاده کرد.

تورم پلک ها به طور معمول تا حدود دو هفته بعد از عمل، ادامه دارند ولی در این مدت با انجام مراقبت های لازم به مرور این تورم کاهش پیدا کرده و زخم های روی پلک ترمیم خواهند شد. سعی کنید در این مدت در هنگام خوابیدن با قرار دادن چند بالش، سر را بالاتر از بدن قرار دهید تا تورم کاهش پیدا کند.

تورم پلک ها معمولا در هنگام صبح ها به علت عدم فعالیت و بسته بودن چشم ها بیشتر خواهد بود ولی در طول روز با نشستن و راه رفتن این تورم کمتر خواهد شد.

استراحت و خوابیدن بعد از بلفاروپلاستی

بعد از جراحی بلفاروپلاستی سعی کنید زیاد به پلک های خود فشار نیاورید و بهتر است که استراحت کافی داشته باشید.

همانطور که قبل تر نیز اشاره شد در هنگام خوابیدن لازم است که به پشت خوابیده و با قرار دادن چند بالش زیر سر، زاویه ای در حدود ۴۵ درجه زیر سر ایجاد کنید تا تورم پلک ها کاهش پیدا کند.

حتما بخوانید: تزریق بوتاکس بعد از بلفاروپلاستی

انجام فعالیت های روزمره بعد از جراحی

تا چند روز بعد از جراحی جهت کاهش خشکی چشم ها از نگاه کردن به مانیتور کامپیوتر، تلفن همراه و یا تلویزیون و همچنین مطالعه کتاب و روزنامه خودداری کنید.

بعد از چند روز ابتدایی جراحی که باید استراحت کاملی داشته باشید، حتما راه رفتن و انجام فعالیت های سبک روزانه را از سر بگیرید. راه رفتن سبب گردش بهتر جریان خون و همچنین کاهش تورم پلک ها خواهد شد.

از خم شدن، ورزش و انجام فعالیت های سنگین و یا گریه کردن و انجام هر گونه فعالیتی که سبب ایجاد فشار بر روی چشم و پلک ها شده و فشار خون را بالا می برد، تا چند هفته بعد از جراحی جدا خودداری نمایید.

تغذیه بعد از جراحی پلک

بهتر است در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، غذاهای آبکی مانند سوپ مصرف کنید تا علاوه بر تاثیر مثبت آن بر سیستم گوارش بدن، کمترین درگیری را برای عضلات صورت داشته باشد.

در وعده های غذایی خود از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید تا علاوه بر کاهش تاثیر منفی داروها، کم آبی و دهیتراته شدن بدن را برطرف کند. علاوه بر این موارد حتما مصرف مرتب مایعات را نیز دربرنامه غذایی خود بگنجانید تا با داشتن این برنامه غذایی از ایجاد لخته خون جلوگیری نمایید.

تا حدود ۳ هفته بعد از جراحی پلک حتما از مصرف هرگونه نوشیدنی الکلی و یا استعمال دخانیات و سیگار خودداری نمایید؛ حتی لازم است که تا حد امکان از افراد سیگری نیز دوری کنید. علت این امر آن است که دود سیگار سبب ایجاد اختلال در روند بهوبدی زخم های بعد از جراحی خواهد شد.

مصرف دارو و مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین تا سه هفته بعد از جراحی خودداری نمایید زیرا مشکلات خونریزی را به همراه خواهد داشت.

بعد از جراحی پلک، تا چند روز مشکل خشکی چشم را تجربه خواهید کرد که به همین خاطر مصرف قطره چشم اشک مصنوعی می تواند این مشکل را برطرف کند.

حتما بخوانید: درباره تزریق چربی زیر چشم چه می دانید؟!

در چه صورت باید به پزشک مراجعه کرد؟

تا به ایجا تمامی مراقبت های مهم بعد از جراحی زیبایی پلک شرح داده شد، در صورتی که برای انجام بلفاروپلاستی به جراح خوبی مراجعه کرده و بعد از جراحی به تمامی دستورات وی عمل کنید با کمترین عوارض روبه رو شده و بهبودی سریعتر حاصل خواهد شد. با این وجود در صورتی که هریک از موارد زیر را در دوران نقاهت بعد از عمل مشاهده کردید، حتما با جراح خود مشورت نمایید:

  • احساس درد شدیدی که با مصرف دارو نیز تسکین نمی یابد.
  • تورم و کبودی که با گذشت زمان کاهش پیدا نمی کند.
  • احساس حالت تهوع، سر درد شدید، کرختی و بی حالی شدید و لرز بدن هستید.
  • تب بالای ۳۸ درجه دارید.
  • از محل بخیه ها ترشحات زرد و یا سبز رنگ خارج می شود.
  • خونریزی محل جراحی در حالیکه نمی توان آن را بند آورد.
  • دچار مشکلات تنفسی شده باشید.  
دکتر منصور سعادتی

دکتر منصور سعادتی

فلوشیپ تخصصی جراحی پستان و متخصص جراحی عمومی
گذراندن دوره تکمیلی جراحی پستان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
بورد تخصصی لیپوماتیک ،پیکر تراشی بدن، تزریق چربی
با سابقه ۶ سال انواع جراحیهای زیبایی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *